Je důležité, aby měl člověk odvahu se k minulosti přiznat, tvrdí Herman

09.07.2011 14:00

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman hovoří o spolupracovnících s StB. Podle něj si není možné představit sebe v situaci druhého člověka, který byl vystaven nátlaku. Oceňuje ale odvahu mluvit o své minulosti.

Je důležité, aby měl člověk odvahu se k minulosti přiznat, tvrdí Herman

Herman nechce soudit konkrétního člověka, je potřeba individuální přístup. Přesto odmítá StB a službu takové instituci. Komunistický režim považuje za státní terorismus.

Jakmile se něco relativizuje, tak to znamená, že s tím ten člověk není vyrovnaný

Nehodlá nikdy vytrhávat věci z kontextu. Materiály v archivech nepodávají celkovou výpověď o lidech. Musí se s nimi dále pracovat.

„Je vždycky důležité, aby měl ten člověk odvahu se k té minulosti přiznat. Jakmile se něco relativizuje, jakmile je zájem něco zametat pod koberec, tak to vždy signalizuje, že s tím ten člověk není vyrovnaný," řekl Herman v MfD.

Nedávno totiž vyšlo najevo, že světově uznávaný vědec a aspirant na Nobelovu cenu Jiří Bártek pašoval do ČSSR přístroje důležité pro výzkum rakoviny.

„Jak praví jedno indiánské přísloví, pokud člověk nestojí v mokasínech toho druhého, tak se asi těžko může vyjadřovat, jak by se zachoval v té které situaci," dodal.

Kdo nestojí v mokasínech druhého, neví, jak by se zachoval

Herman by ovšem profesora Bártka rád konfrontoval s jeho spisem. Poukázal ovšem na to, že komunistický režim je neschopný samostatného života, a tak musel vykrádat a parazitovat. Pašování nebo špionáž museli provádět konkrétní lidé, které získala vědecko-technická rozvědka.

Za naprosto zásadní považuje Herman to, pokud člověk projeví pokoru a rozhodne se o své minulosti mluvit s otevřeností.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…