Soud vyhověl firmě Diag Human. České umění zůstane v Rakousku

15.07.2011 13:22

Vídeňský soud, který před dvěma týdny zrušil exekuci na tři česká umělecká díla vypsanou kvůli sporu firmy Diag Human s Českou republikou, ve čtvrtek vyhověl odvolání Diag Human. Obrazy Tanečnice od Vincence Beneše a Dvě ženy od Emila Filly a bronzová plastika Objímající se od Otto Gutfreunda se proto do Česka zatím nevrátí. V pátek o tom informoval deník Právo. Stanovisko ministerstva zdravotnictví, které má celý spor za český stát na starosti, se Právu nepodařilo získat.

Soud vyhověl firmě Diag Human. České umění zůstane v Rakousku

Odvolací soud má především rozhodnout, zda bylo arbitrážní řízení Diagu Human s českým státem skutečně ukončeno a zda má firma nárok na miliardové odškodnění.

Obrazy a plastika zůstanou v Rakousku do konečného rozhodnutí soudu

"Soud vyhověl žádosti Diag Human, který se odvolal proti vyloučení těchto děl z vykonatelnosti exekuce, a obrazy a plastika tak zůstanou v Rakousku až do té doby, než odvolací soud rozhodne o celé věci," sdělil listu rakouský právní zástupce Diagu Human Eugen Salpius.

O odvolání rozhodl tentýž vídeňský soud, který exekuci českých uměleckých děl zrušil s tím, že jde o "výsostně kulturní majetek, který není určen k prodeji".
Diag Human přenesl do Rakouska dlouholetý spor o odškodnění za to, že český stát zmařil obchod s krevní plazmou. Firma to udělala na základě tzv. newyorské úmluvy o vykonavatelnosti arbirtrážních rozsudků na území jiných států.

Český stát se chybně odvolal, soud pak nařídil exekuci majetku ČR v Rakousku

O měsíc později vídeňský soud konstatoval, že český stát se proti arbitrážnímu rozsudku ze srpna 2008, podle kterého měla ČR Diagu Human zaplatit devět miliard korun, odvolal chybně, odškodné firmě náleží, a nařídil proto exekuci majetku ČR v Rakousku.

Umělecká díla, která byla zapůjčena na výstavu Dynamik! ve vídeňské galerii Belveder, pak skončila v depozitním skladu. Soud po odvolání uznal argumenty české strany a díla z exekuce vyloučil. Česko však imunitu pro dva obrazy a plastiku získalo jen na dva týdny.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…