Sociolog Keller: Sen o oddlužení je nereálný. Banky by zkrachovaly

26.08.2011 21:10 | Zprávy

Podle sociologa Jana Kellera je jistě zajímavé, že České republice byl zvýšen rating. Jenže se podle něj tato věc nijak nedotkne škrtacích reforem vlády. Zvýšení ratingu totiž povede k naprosto stejným úsporám, ke kterým by sáhla i v případě, že by byl snížen. Navíc oddlužení státu a domácností je podle něj nereálné.

Sociolog Keller: Sen o oddlužení je nereálný. Banky by zkrachovaly
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Profesor Jan Keller

Vyšší rating možná pomůže podle sociologa Jana Kellera k tomu, aby bylo Česko vnímáno jako důvěryhodný stát, ale šťouralové by podle něj mohli namítnout, že úplně nejvyšší ohodnocení měly až do poslední chvíle i finanční ústavy, jejichž krach spustil světovou hospodářskou krizi. „Nebuďme však tak škodolibí," poznamenal k tomu Keller ve svém článku pro deník Právo.

„Jisté je, že zvýšení ratingu povede vládu k naprosto stejným úsporám, ke kterým by sáhla v případě, že by byl snížen. Budeme přesvědčování, že vše, co ministři činí, kvůli oddlužení země činí. Za tento slogan lze ukrýt i rozvrat veřejného sektoru a jeho rozparcelování finančně silným skupinám," podotkl Keller.

Že lze podle něj domyslet konec v případě druhé možnosti, tedy snížení ratingu, a tím doložit, že tvrzení vlády jsou nepravdivá a manipulativní, lze podle něj zobrazit představou, že by se ve všech zemích ustavily vlády rozpočtové odpovědnosti.

„Od bank by si půjčovaly stále méně, zato staré dluhy by jim o to rychleji splácely. Všechny by měly rating AAA. Také domácnosti by se začaly chovat finančně gramotně. Přesně tak, jak jim to radí ministr financí. Půjčovaly by si jen okrajově, dluhy by co nejrychleji vyrovnaly," zmínil k tomu Keller.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CDV: EU trh s elektromobily meziročně rostl ve 23 zemích, v Česku nejvíc

16:26 CDV: EU trh s elektromobily meziročně rostl ve 23 zemích, v Česku nejvíc

V úvodních třech měsících roku bylo v Česku registrováno 3 113 nových osobních bateriových elektrick…