Národ ztratil naději, obrátí se ke "zlu". Prý jako po Mnichovu

04.10.2011 8:48 | Zprávy

Obrana ČSR v roce 1938 byla nemožná politicky i vojensky. Přesto jsme se bránit měli, tvrdí historik, spisovatel a nakladatel Zdeněk Čech. Mnichov totiž zanechal v české povaze nepříjemnou stopu. Potvrzuje to i socioložka Jiřina Šiklová. Pomnichovské období totiž podle ní znamená mnohem větší národní tragédii, než zabrání pohraničí hitlerovským Německem. Tuto tragédii ale nezavinily vnější okolnosti, ale Češi sami. Morální úpadek takzvané Druhé republiky prožili Češi od té doby několikrát a prý ji zažíváme i dnes. Projevuje se snahou hledat rychlá řešení.

Národ ztratil naději, obrátí se ke "zlu". Prý jako po Mnichovu

"Když odejde elita, národ se složí. A následuje období morálního úpadku, naprosto totálního. Za takové období, jedno z nejhorších v našich dějinách, považuji podzim 1938 až příchod nacistů v roce 1939. Zdola se vyvalila doslova žumpa, to nejhorší v nás. Částečně proto, že odešla elita. Také ale z důvodu, že tito lidé byli zkomrpomitovaní, nesplnili očekávání. Bylo to očerňování každého každým, vytahování nejhorších pomluv. Jsem přesvědčena, že například Karel Čapek byl doslova psychicky uvláčen k smrti," hodnotí pro ParlamentníListy.cz Druhou republiku socioložka Jiřina Šiklová.

Nové pomnichovské období je prý na cestě

Byli to prý zejména fašisté a národovci, kdo tyto nízké pudy ve společnosti svým jednáním podporovali. Šiklová varuje, že svým způsobem podobný způsob uvažování společnosti přichází v současnosti zpět. Lidé jsou prý frustrováni opětovným pádem ideálů, podobně jako tomu bylo i na jaře 1969. Tehdy prý také Češi kapitulovali, což vytvořilo přímo ideální prostředí pro nechvalně známou husákovskou normalizaci.

Psali jsme:
Ekonomka tvrdí: Fašizace společnosti, elity se snaží poštvat učitele proti hasičům
Jiří Pehe: Případ Bátora, aneb O Postkomunistickém fašismu

SLEDOVALI JSME kauzu Bátora

"Nejhorší na tomto českém jevu je fakt, že lidé mají pocit krachu svých ideálů i dnes. Proto nyní sílí krajní pravice, za kterou nepovažuji jen Vandasovu DSSS, ale i paní Bobošíkovou a jí podobné politiky. Musíme si ale uvědomit, že ta frustrace Čechů tentokrát pramení z prostého příchodu kapitalismu. Ten je ale běžný a lepší systém jsme zatím nevymysleli," tvrdí Šiklová. Naši frustraci prý způsobilo přílišné zidealizování kapitalismu jako něčeho, co jsme neznali. Mobilizace v září 1938, jarní sjezd KSČ v roce 1968, první svobodné volby v roce 1990, to vše způsobilo nadšení mezi lidmi, události následující pak zklamaly. A podobné situaci prý vždy dostávají prostor "nacionálně-fašizující jedinci a strany," které dokážou říkat lidem to, co si přejí. "Jsem přesvědčena, že vzniknou další taková hnutí, je tu pro ně nyní velmi úrodná půda," očekává Šiklová.

Dále čtěte:
Na Wall Street se demonstruje. Česká média to nezajímá

Historik Čech: Realista ve mně říká ne

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Nová filmová soutěž dává šanci mladým

22:03 Ministerstvo dopravy: Nová filmová soutěž dává šanci mladým

Česká cesta do vesmíru dostává nový rozměr, a to kreativní a filmový.