Starostou Krupky se stal podezřelý Matouš

24.10.2011 16:59

Novým starostou čtrnáctitisícové Krupky na Teplicku se stal dosavadní místostarosta Zdeněk Matouš (nez., zvolen za ČSNS 2005 a NK-Šance pro město). Opozice i neziskové organizace Matouše spojují s kupčením s hlasy, kvůli němuž se volby ve městě dvakrát opakovaly. Matouš vždy podezření odmítl. Třetí volby už soud posvětil a zrodila se po nich koalice všech stran vyjma Zdravé Krupky a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), informuje ČTK.

Starostou Krupky se stal podezřelý Matouš

Místostarostou se stal komunista Jaroslav Dubský, pro něhož hlasovali i zástupci čtyř dalších stran včetně ODS a ČSSD. Povolební vyjednávání byla velmi hektická; těsně před verdiktem soudu se všechny ostatní strany distancovaly od Zdravé Krupky a naznačily tím, jaká koalice se zřejmě zrodí. Zdravá Krupka proti kupčení s hlasy vystupovala nejhlasitěji a během povolebních vyjednávání se octla v izolaci.

Matouš se nejspíš snaží zamaskovat podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany

Podle opozice se Matouš drží u moci proto, aby mohl maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. Podle pořadu Reportéři České televize Matouš koupil v roce 2005 levně pozemky, které pak díky změně územního plánu získaly na ceně; vydělal údajně asi 43 milionů korun. Matouš i ve vztahu k dřívějším podezřením odmítá, že pochybil. Na dotaz ČTK ale začátkem října odpověděl, že tehdy opravdu na transakci vydělal, ale ne tolik a nedostal se do střetu se zákonem.

Podezření z kupčení s hlasy provázelo všechny volby. Vloni v říjnu se na parkovišti na sídlišti Horní Maršov srotilo několik desítek Romů, kterým neznámí lidé rozdávali vyplněné hlasovací lístky a vozili je do volebních místností. Soud původně volby posvětil, po úspěšné ústavní stížnosti ale změnil názor a zneplatnil je. Zneplatnění výsledků následovalo i po druhých volbách, které také provázely různé signály o kupčení.

Napotřetí soud výsledky posvětil, přestože nevládní organizace Transparency International pořídila nahrávku, na níž hovoří figurant s mužem, který prý kupčení organizoval a mimo jiné potvrdil, že si jej najal Matouš. Soud označil nahrávku za málo průkaznou. Ve všech třech případech měli být voliči nakupování za 300 korun na hlavu; při zhruba třicetiprocentní účasti by tedy "nakoupení" všech 4000 voličů stálo asi 1,2 milionu korun.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…