Obyvatelé severozápadu Čech jsou na čistotu ovzduší obzvlášť hákliví, velká část z nich si totiž ještě pamatuje žlutozelené mlhy, které udělaly v 80. letech z Podkrušnohoří nejznečištěnější část Československa. "Byla obrovská chyba, že to vozí sem, právě kvůli historické zkušenosti lidí a stoupající nespokojenosti zdejších lidí i s vysloveně sociálními problémy," řekl ČTK před demonstrací její svolavatel, devětačtyřicetiletý akademický sochař Libor Pisklák.
Na vině je vláda, brání se krajský úřad
Většina protestujících viní z vzniku problému krajský úřad. Když se na korbu auta, sloužícího jako pódium, postavil náměstek hejtmanky Arno Fišera (ČSSD), vyslechl si hodně pískotu i nadávek. Fišera vzápětí vysvětlil hřmotným hlasem svůj pohled na příčiny problému: může za ně celostátní ODS, jejíž vláda o zakázce na vytěžení ostravských ropných lagun rozhodla, pak také předchozí vedení kraje i místní politici. Část lidí zřejmě přesvědčil, protože ke konci vystoupení už na něj lidé nepískali.
Odpovědnost za zakázku na likvidaci ostravských kalů odmítá i sama ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Nejsem podepsána pod žádným rozhodnutím, které by mělo znamenat ohrožení životního prostředí v našem kraji, a platí to i o případu kalů. Stále považuji vládou dříve určené řešení likvidace ostravských lagun za špatné, stát rozhodoval o likvidaci kalů v našem kraji bez naší účasti," píše v tiskové zprávě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, qot