Nečas nabízí Merkelové veřejnou diskusi o dostavbě Temelína

23.11.2011 9:36

Uspořádání veřejné diskuse v Německu o dostavbě jaderné elektrárny Temelín nabídl kancléřce Angele Merkelové premiér Petr Nečas. Učinil tak v dopise, o kterém ve středu informoval Český rozhlas Radiožurnál. Společný postup podle Nečase může vést k dalšímu posílení česko-německých vztahů a vzájemné spolupráce nejen v energetické oblasti.

Nečas nabízí Merkelové veřejnou diskusi o dostavbě Temelína

Nabídka maximální transparentnosti v citlivé problematice má zaznít ve středu vpodvečer na setkání předsedy české vlády s bavorským premiérem Horstem Seehoferem. Společnost ČEZ nyní v Temelíně provozuje dva jaderné bloky, stavba třetího a čtvrtého má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči o dostavbu by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi.

Nemusíme zapojovat do debaty o Temelíně německou veřejnost. Ale chceme být transparentní

Nečas v dopise, který do berlínského kancléřství přišel podle informací Radiožurnálu minulý pátek, zdůrazňuje zájem na tom, aby dostavba Temelína neměla negativní dopad na "vynikající úroveň česko-německých vztahů". Předseda české vlády podotýká, že podle evropského práva a předpisů nemá Praha za povinnost veřejnost sousedního státu do debaty o výstavbě dvou nových bloků Temelína zapojit. Nečasův kabinet ale chce vsadit na maximální transparentnost a hodlá německé partnery otevřeně informovat o jednotlivých krocích v rámci dostavby jihočeské elektrárny.

Podle zdrojů z české diplomacie se Česko chce poučit ze zkušeností s Rakouskem, kdy informační strategii o jaderné energetice před lety podcenilo, uvedl Radiožurnál.

Proběhne veřejná diskuse o vlivu Temelína na životní prostředí

V dopise se počítá s uspořádáním jedné veřejné diskuse ke studii vlivu rozšíření Temelína na životní prostředí (EIA) na území Německa, které se určitě zúčastní experti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). "My máme jedinou věc, kterou bychom rádi, aby tam zazněla a byla pochopena. Že žádný stát a tím pádem ani Česká republika nestrpí na svém území nic, co by ohrožovalo jejich lidi. Byli bychom rádi, aby na nás bylo opravdu nahlíženo jako na partnery, kteří znají svou věc a dělají ji, jak se sluší a patří a odpovědně," řekla Radiožurnálu šéfka SÚJB Dana Drábová.

Podle zdrojů Radiožurnálu není vyloučeno, že veřejných debat k Temelínu na německé půdě bude nakonec víc. "Většinou se zahajuje krátkým představením té problematiky. A potom to 'gros' se odehrává na základě dotazů z publika. Zásada je taková, že musíte zodpovědět každý dotaz. Ta problematika je z mnoha oborů. Ty nároky na účast českých expertů by byly nemalé," uvedla k očekávanému průběhu debat Drábová.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…