Senátorovi je špatně z praktik v parlamentu. Demokracie pláče

11.01.2012 8:56

ParlamentníListy.cz opakovaně zaznamenaly signály o přetrvávajících problémech mezi některými členy TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Ačkoliv to oficiálně jejich členové popírají, v politických kuloárech se dá zjistit pravý opak. Vážné problémy existují nejen mezi těmito dvěma politickými subjekty, ale i v nich samotných. V případě TOP 09 už dokonce padají trestní oznámení.

Senátorovi je špatně z praktik v parlamentu. Demokracie pláče
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John

Získat stanovisko některého z členů T0P 09 samozřejmě není jednoduché, ale určitým vodítkem je vyjádření poslance parlamentu Rudolfa Chlada (TOP 09). Ten na na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda mezi TOP 09 a Starosty existují rozpory, naznačil, že do jisté míry ano: “Spojení TOP 09 a Starostů je určitě přínosné pro přenesení informací z vlády, parlamentu a Senátu směrem až do nejmenších obcí. Osobně jsem toto pozitivně vnímal při prosazení zákona o rozpočtovém určení daní měst a obcí, kde mezi TOP 09 a STAN byla naprostá shoda. Kritické hlasy se ke mě zatím nedostaly, až na otevřený dopis poslancům od pana senátora Jana Horníka, když kritizoval nedemokratický postoj TOP 09 v parlamentu při rozhodujících jednáních o reformních zákonech. Pokud přesto kritické hlasy jsou, což není na závadu, je třeba je nejprve řešit mezi oběma subjekty a ne přes média.“

Horník: Je mi smutno z jednání sněmovny

Jaké nedemokratické postupy měl senátor Jan Horník (STAN) na mysli, nejlépe vysvětluje jeho dopis, který ParlamentnímListům.cz poskytl právě poslanec Chlad. Horník v něm mimo jiné uvádí: “Z povzdálí sleduji již několikadenní jednání v PS ČR a je mi z toho jako asi mnohým smutno. Ale jedna věc mne obzvlášť znervóznila a to je sloučení patnácti zákonů do jednoho projednávaného bodu a omezení diskuze na dvakrát deset minut na jednoho poslance. Vzpomínám si, jak jsme v Senátu měli na programu „Topolánkův batoh zákonů“, ke kterému jsme se chtěli vyjádřit a poukázat na různá paragrafová úskalí  i s vědomím toho, že jej stejně  podpoříme. A tady začal konec Topolánkovy vlády, kdy se doslova "utrhl" kolega senátor Jiří Oberfalzer a dal návrh zákonem se nezabývat,  přestože jsme všichni očekávali velkou debatu k tématu. Ale jeho  návrh prošel a ODS tím zvolila cestu síly. Pro demokracii to byl úder pod pás. Bohužel si myslím, že současná vládní koalice se chová hodně podobně, což se i nám časem zřejmě vrátí.“

Nehraje se s námi čistá hra

Přesto se Horník diví, že by měl být dopis zdrojem konfliktů a byl překvapen, že se k nám do redakce oklikou dostal: “Dopis byl apelem na naše kolegy v hnutí Starostové a nezávislí a napsal jsem ho především kvůli návrhu §  552 občanského zákoníku, který připravil náš kolega a místopředseda STAN Standa Polčák. Už v samotném názvu návrhu "Samosprávy nebudou muset sepisovat smlouvy  prostřednictvím notářů či advokátů", je dle mého názoru rozpor, kdy jako Hnutí "Starostové a nezávislí" jaksi zapomínáme na ty nezávislé. My přeci chceme zastupovat všechny slušné občany. Jaký je rozdíl mezi mnou starostou a pořád ještě nezávislým občanem? V čem je rozdíl, když smlouvu o prodeji nemovitosti udělám za obec jako starosta nebo jako občan? Nebude to tak, že samospráv se § 552 nebude týkat, ale budou muset k sepsání smlouvy mít stejně právníka. Já jako starosta a současně  fyzická osoba budu sice moci smlouvy pro radnici vypracovávat, ale na  prodej mé nemovitosti ne? Tady se obávám, že se s námi nehraje čistá hra,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Horník.

Advokátní lobby?

Horník se netají ani svým podezřením, že za návrhem sporného paragrafu může stát advokátní lobby: „Zažil jsem tolik advokátních smluvních paskvilů vypracovaných různými advokáty - a to i v posledním období. Mohu garantovat, že žádný advokát stoprocentně nikoho neochrání. Čím dál tím víc zastávám  názor, že advokátní lobby si toto ustanovení do zákona prosadila, aby dostala exkluzivitu na vypracovávání smluv.“

Podle Horníka je celý návrh stále v jednání a může prý trvat delší dobu než bude známo, jak vše dopadne. Nový občanský zákoník má platit až od ledna 2014.

Tichá válka?

Vše nasvědčuje tomu, že rozdílné názory na novelu občanského zákoníku jsou spíše zdrojem rozmíšky uvnitř STAN, nikoliv mezi tímto hnutím a TOP 09. Přesto mezi některými členy obou seskupení panují vážné konflikty a nevraživost, hraničící s nenávistí, výjimkou nejsou ani různé
vulgární urážky.

Zástupci obou táborů je pod podmínkou anonymity potvrzují, mimo jiné upozorňují na vážné morální selhání některých vysoce postavených činitelů, dokonce na různé podvody a jsou přesvědčeni, že brzy vyplavou na povrch, například v souvislosti s kampaní do
krajských voleb.

Jak už ParlamentníListy.cz a další média upozornily, policie se zabývá několika trestními oznámeními, jedno z nich například podal na člena vedení TOP 09 Josefa Malého bývalý šéf chebské ODS  Jan Kopička. Sám Malý na to reagoval slovy, potvrzujícími, že situace v TOP 09 rozhodně není idylická: “Nebaví mě máchat se v takové stoce,“ řekl redakci MF Dnes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

13:22 To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční …