Reflex: Vydat zemi ČSSD by byla zrada srovnatelná s Benešovou kapitulací v roce 48

26.04.2012 12:11 | Zprávy

Proti kapitulanství některých politiků ODS a TOP 09, stejně jako proti tomu, aby se o vládě rozhodovalo nátlakovými akcemi na náměstích, se jednoznačně vyslovil Bohumil Pečinka v komentáři pro týdeník Reflex. Pasivní vydání země do rukou sociálních demokratů by považoval za politickou zradu srovnatelnou s kapitulací Edvarda Beneše v únoru 1948.

Reflex: Vydat zemi ČSSD by byla zrada srovnatelná s Benešovou kapitulací v roce 48
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Koaliční vláda se dohodla o svém pokračování. Zatím tedy nepadne

Vyvolat v Česku předčasné volby by nic nevyřešilo, naopak mnohé zkomplikovalo. Komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka to odůvodňuje tím, že za poslední rok muselo předčasně odstoupit v Evropě osm premiérů. Kde vládl levicový kabinet, nahradil ho pravicový. Kde byla u moci pravice, vystřídala ji levice. Ale nové vlády musely v úsporných opatřeních pokračovat a mnohdy sáhly k ještě tvrdším.

Proto komentátor uvádí několik důvodů, proč je třeba zachovat stávající vládu při životě. Pokud by se totiž konaly předčasné volby už v červnu, dávalo by se to do souvislostí s nedávnou protivládní demonstrací na Václavském náměstí. „To by vedlo k negativnímu precedentu, že si lze odstoupení vlády vynutit silou. Podobné vyděračské síle se za žádných okolností nesmí ustupovat, a to ani z dobrých důvodů,“ upozorňuje Pečinka.

TOP 09 sní, že bude hlavní silou na pravici

Komentátor si všímá, že v ODS i TOP 09 začíná některé politiky ovládat malátná nálada kapitulanství v duchu: ať už to máme za sebou. Anebo: když už to musí přijít, tak ať je to rychlé. „Část politikářů kolem plzeňské organizace ODS je nakloněna předčasným volbám kvůli vyhlídkám na pád Petra Nečase jako předsedy,“ uvádí Pečinka s tím, že v TOP 09 zase jiná část nereálně sní o tom, že mimořádné volby jako strana sice projedou, ale zato budou hlavní silou na pravici.

„Tuhle kapitulantskou mentalitu může nemalá část voličů pravice oprávněně chápat jako pasivní vydání země do rukou sociálních demokratů typu Lubomíra Zaorálka nebo komunistů. Byla by to politická zrada srovnatelná s kapitulací Edvarda Beneše v únoru 1948. Politiky si nevolíme pro gesta tohoto typu, ale pro nalezení způsobu, jak ze špatné situace udělat dobrou,“ vysvětluje Pečinka v komentáři týdeníku Reflex.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto …