Lékaři varují: Maminky se bojí o místa a nenechávají nemocné děti doma

28.05.2012 16:56

Český rozhlas objevil nový trend – aby maminky nepřišly o práci, či o peníze, vodí do školek své děti stále častěji nemocné. Jenže podle lékařů jde doslova o hazard s dětským zdravím. Nevyléčená chřipka totiž může doslova zacvičit s jejich obranyschopností.

Lékaři varují: Maminky se bojí o místa a nenechávají nemocné děti doma
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Jaký je nový trend v Česku? Aby maminky nepřišly o práci, nenechávají své děti vyležet doma z nejrůznějších nemocí. Učitelky pak prosí, aby dětem daly samy léky třeba proti chřipce se slovy, že do práce prostě musí.

„Dětský organismus je přitom mnohem citlivější a přecházení nemocí jako chřipka nebo nachlazení pro něj může mít doživotní následky,“ upozornil Český rozhlas s tím, že varovný prst zdvihají i lékaři.

„Jsou to tendence poslední doby, já si nepamatuji, že bych se v začátcích své praxe s něčím takovým setkala,“ řekla v této souvislosti rozhlasu ředitelka mateřské školky v centru Ostravy Alena Žáková. Ta již v mateřské školce pracuje přes třicet let.

Utlumených dětí s chřipkou nebo s nachlazením, které rodiče dopují analgetiky i dalšími léky, podle ní v mateřinkách přibývá. Rodiče v personálu navíc často hledají spojence. 

„Rodiče mají tendenci léčit nemoci tak, že učitelku poprosí, aby dítěti dala lék proti bolesti, my ale nevyhovíme,“ zmínila dále Žáková s tím, že maminky ale tvrdí, že si nemohou dovolit nechat nemocné děti doma. Když několik dnů nepůjdou do práce, zasáhne to tvrdě napjatý rodinný rozpočet. 

Dítě nakazí zbytek školky

Že je to však hazardování se zdravím, potvrzuje i lékařka Helena Kuběnová. 

„Za dva dny se nikdo nevyléčí, jen se vyčerpá organismus. Pokud takové dítě dají zpátky mezi kolektiv, tak velice rychle chytne další onemocnění, protože nemá žádnou obranyschopnost. Kromě toho nakazí zbytek školky,“ řekla lékařka s tím, že se nemocné děti musí nechat doma vyležet.

Podobný přístup podle ní neomlouvá ani strach ze ztráty zaměstnání. Taková praxe totiž může natrvalo poznamenat obranyschopnost dětí.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …