Lékaři tvrdí: Nemůžeme k zákroku dětí sehnat oba rodiče. Přibylo papírování

26.06.2012 9:55

Ministři by dnes měli zrušit souhlas obou rodičů s léčbou dítěte. Novelu předložila skupina poslanců v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Ten kdysi souhlas obou rodičů prosazoval, ale přiznal, že to přineslo jen problémy.

Lékaři tvrdí: Nemůžeme k zákroku dětí sehnat oba rodiče. Přibylo papírování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentky lékařské fakulty

Mezi poslaneckými návrhy, které dnes vláda posuzuje, je zrušení povinného souhlasu obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte. Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer v rozhovoru pro Český rozhlas připomněl, že zákon opravdu přinesl jen problémy.

 „Problém spočívá v tom, že dneska máte kolem padesáti procent rozvedených manželství a často je dítě nástrojem vyřizování účtů mezi rodiči. Takže pokud zákon ukládá získat souhlas obou rodičů, pro některé partnerské strany to může být důvod řešit konflikt,“ řekl Radiožurnálu  Neugebauer.

Podle poslaneckého návrhu nově postačí, když s léčbou bude souhlasit samo dítě. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu bude moci zmocnit prarodiče nebo chůvu. 

Souhlas obou rodičů je od 1. dubna potřeba u zákroků, jež by mohly negativně ovlivnit zdravotní stav dítěte. Právě ale i na očkování se norma vztahuje. Podle jihlavské lékařky Ivany Svítilové ovšem k tomu sehnat oba rodiče bývá problém. 

„Zatím postupujeme třeba tak, že maminka tatínkovi zavolá a on přijede nebo od nás dostane papír, dítě už naočkujeme s tím, že druhý den maminka doveze souhlas tatínka,“ vysvětlila Svítilová. „Díky těm všem dokumentům, které teď musíme po rodičích vyžadovat, se prodlužuje doba vyšetření. Nám to přineslo zbytečnou administrativu,“ dodala.

Jak dále upozornil Radiožurnál, na změnu se těší i sedmatřicetiletá Klára z Chlumce nad Cidlinou. Otec jejího třináctiletého syna prý dluží na alimentech desetitisíce korun a kontaktu s ním se vyhýbá od narození. Nemůže prý před každým lékařským zákrokem shánět exmanžela.  

„Už dva roky ho marně sháním kvůli alimentům. Na adrese není, na kontakty neodpovídá a ani soud mi ho pomalu nemohl najít. Už proto mi to hodně vadí,“ vysvětlila rozhlasu paní Klára.

Další z problémů pak pro rozhlas vysvětlila právnička Jolana Těšinová, která se zabývá zdravotnictvím.

„Dívka mezi 16. a 18. rokem může požádat o umělé přerušení těhotenství sama. Nepotřebuje k tomu souhlas rodičů, to právo jí dává zákon. Ale bude žádat o antikoncepci a k souhlasu potřebuje přijít za ruku s maminkou a tatínkem,“ uvedla několik rozporů.

O novele rozhodne po vládě i parlament. Předkladatelé chtějí, aby ji poslanci schválili zrychleně už v prvním čtení.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…