Varvařovský tvrdí: Kvůli registru můžete požadovat odškodnění

26.07.2012 15:57

Registr aut poprvé v tomto týdnu funguje bez kolapsu. V uplynulých třech dnech se totiž pokaždé po pár minutách zhroutil. Ombudsman Pavel Varvařovský v této souvislosti Český rozhlas upozornil na to, že lidé mohou žádat odškodnění i za nemajetkovou újmu, kterou jim chyby v registru způsobily.

Varvařovský tvrdí:  Kvůli registru můžete požadovat odškodnění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Registr vozidel měl však správně fungovat už 9. července. Někteří lidé pak ale kvůli kolapsu aplikace nemohli podnikat, jiní nemohli odjet na dovolenou. Podle zjištění Českého rozhlasu mohou o odškodnění požádat jak města, tak i jednotliví lidé.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) již řekl, že na odškodnění pro města a obce peníze jsou. Města navíc musejí úředníkům proplatit mimořádné směny.

"Majetková škoda je zmenšení majetku, který byste při normálním chodu okolností dosáhl. Například vynaložené cestované opakované do místa. V případě nemajetkové újmy nemusíte prokazovat, že vám něco ušlo,“ popsal pro Radiožurnál hlavní principy odškodnění veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. 

„Nemajetkovou újmu nelze vyjádřit v penězích. Jde například o ztracený čas, opakované čekání, nevyřízení žádosti, stres spojený třeba s odjezdem na dovolenou. Velmi podrobně to definuje soud pro lidská práva ve Štrasburku,“ vysvětlil dále ombudsman. 

V případě, že lidé chtějí odškodnění třeba právě za způsobený stres, nemusejí ale podle něj nic dokazovat -  naopak by jejich nárok měla vyvrátit druhá strana.

„Nemajetková újma se předpokládá. Vychází se ze silné, leč vyvratitelné domněnky, že nepřiměřená délka řízení způsobuje morální újmu a žádné důkazy v tomto nevyžaduje,“ poznamenal Varvařovský. 

Nechtějte horentní sumy!

Lidé by ale podle něj měli své požadavky formulovat rozumně a nechtít horentní sumy, odškodnění by se v tomto případě mělo pohybovat v řádu tisícikorun. 

Proto prý úřad ombudsmana vypracoval „desatero pro státní správu“.  Jak vypadá? Dává třeba návod, jak by měly úřady postupovat.

„Málokteré ministerstvo je spontánní při vyplácení odškodňování. Když něco není v pořádku, ministerstvo by mělo zaplatit a pak vymáhat částky po tom, kdo tu škodu bezprostředně způsobil, ať už přímo na ministerstvu, nebo jinde,“ dodal ombudsman. 

Stres v posledních dnech zažívali jak čekající řidiči, tak úředníci na druhé straně přepážky.

„Hlavně v prvopočátku, kdy aplikace neběžela vůbec, přišel stres jak u občanů, tak u zaměstnanců na přepážkách. Byla tam určitá nervozita. Když máte celý den vysvětlovat lidem, že aplikace nejde, není to dobré. Snažili jsme se jim vysvětlit, že chyba není na naší straně. Občané to v 90 procentech případů pochopili. Samozřejmě se našli i tací, kteří reagovali trochu hrubě,“ zmínil k problému vedoucí úseku vozidel na dopravním inspektorátu v Jihlavě Petr Jelínek. 

Udělali testy, viník není

Rozhlas připomněl, že speciální skupina odborníků z ministerstva dopravy, vnitra, policejního prezidia a dodavatelské firmy ATS Telcom provedla v noci rozsáhlé testy, které ale viníka výpadků registru neodhalily.  

"Ty testy skončily někdy v pět hodin. Uskutečnila se celá série testů, díky kterým jsme byli ujištěni, že tento kolaps se v podstatě nemůže opakovat," řekl k tomu náměstek ministra dopravy Miroslav Drobný.

Další zkoušky mají následovat. Odhalení pravé příčiny výpadku je pro ministerstvo dopravy zásadní, protože je s ním spojené setrvání ministra Pavla Dobeše ve funkci. 

Chybí napojení na evidenci obyvatel

Co ale má ještě registr za „mouchy“? Například v něm stále chybí napojení na evidenci obyvatel a úředníci vyplňují údaje ručně, což agendu zpomaluje. Přesto předpokládají, že by během dneška mohli stihnout dořešit i žádosti, které se nepodařilo vyřídit v předchozích dnech. Do včerejška třeba nebylo vůbec možné přihlašovat veterány a sportovní auta. 

Také se překvapivě zjistilo to, že kvůli chybějícímu spojení s evidencí obyvatel úředníci prý mohou zapsat i toho, kdo přihlásí automobil na člověka, který už nežije.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…