„Vítězstvím by bylo, kdyby s komunisty ve vedení obce odešli i jejich podporovatelé. Dokud ty svině rudý budou žít, nebude klid. Už mě tahle epizoda směšnosti přestává bavit, protože se z toho stala klasická česká politická fraška. Až to skončí, odstraní se kříž, mrtví budou pohřbeni v Jihlavě, Němci budou dál mlčet a na mě začnou padat všechna trestní oznámení, která jsou připravována,“ dává najevo své znechucení Milan Litavský, který postavil na místě hromadného hrobu v lokalitě Budínka dva kříže. Tím odstartoval celorepublikovou hysterii ohledně zavražděných sudetských Němců na konci války v Dobroníně.
Kolem Budínky stále rušno
Případ hromadného hrobu v lokalitě Budínka u vesnice Dobronín na Jihlavsku nenechává nikoho klidným. V roce 2010 tam totiž policie při archeologickém průzkumu našla lidské ostatky. Z určitých pramenů totiž vyplývalo, že by tam mohlo ležet kolem třinácti sudetských Němců, které hned po válce popravili příslušníci Rudých gard. Srovnáním DNA získaného z ostatků a od možných příbuzných obětí, kteří žijí v Německu, se ukazuje, že v Dobroníně byli opravdu zavražděni sudetští Němci. Už jsou známa jména pěti obětí, na druhou stranu u některých srovnání ke shodě DNA nevedlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský