Častá výtka vůči Blažkově návrhu je ta, že současný zákon Blažkem navrhovaný postup nezná. Podle ústavního právníka Koudelky se ale výběrová řízení mohou konat, aniž by je zákon přímo upravoval. Koudelka upozorňuje, že sám ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, když byl ještě ve funkci, zavedl výběrová řízení na funkce předsedy vrchních a krajských soudů, které jmenuje prezident na návrh ministra spravedlnosti, byť zákon taková výběrová řízení nezná.
Výběrová řízení jako zaběhnutá praxe
„Rovněž nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká zavedla bez zákonné úpravy výběrová řízení na pozice státních zástupců, které ze zákona jmenuje ministr na návrh nejvyššího státního zástupce. V této praxi výběrových řízení na státní zástupce se pokračuje i za současného nejvyššího státního zástupce,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Koudelka.
Výběrová řízení jsou podle Koudelky známa i v případě vedoucích státních zástupců. „Tento rok byl jmenován okresní státní zástupce v Prachaticích, přičemž jej jmenoval ministr spravedlnosti na návrh krajského státního zástupce, který také uspořádal výběrové řízení. Výběrová řízení u soudů i státních zastupitelství jsou běžnou věcí i bez výslovné zákonné úpravy,“ dodal Koudelka, který vyučuje ústavní právo a politologii na Masarykově univerzitě v Brně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík