Celkový zisk bank v ČR ke konci září klesl na 42 miliard, píše ČNB

16. 12. 2011 11:26

Tuzemským bankám a spořitelnám letos ke konci září klesl souhrnný čistý zisk o 3,4 procenta na 42,2 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka na internetu. Bilanční suma sektoru na konci letošního září činila 4,26 bilionu korun, což představovalo meziroční nárůst o téměř šest procent.

Celkový zisk bank v ČR ke konci září klesl na 42 miliard, píše ČNB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Z velkých bank, což jsou banky s aktivy nad 200 miliard korun, nejvíce za tři čtvrtletí vydělala Česká spořitelna, a to celkem 9,56 miliardy Kč. Ve srovnání se stejným obdobím roku to byl nárůst o 15 procent. Naopak loni v tomto období nejziskovější ČSOB letos zaznamenala pokles čistého zisku o 13 procent na 8,91 miliardy korun. Komerční bance za tři čtvrtletí klesl čistý zisk o 29 procent na sedm miliard korun a tuzemské UniCredit Bank klesl čistý zisk meziročně o 67 procent na 768 milionů korun.

Banky zaměstnávají přes čtyřicet tisíc lidí

Zisk z finanční a provozní činnosti za tři čtvrtletí banky souhrnně zvýšily meziročně o tři procenta na více než než 123 miliard korun. Úrokové výnosy bankám stouply o dvě procenta na 128 miliard korun. Výnosy z poplatků a provizí stouply o čtyři procenta na 36,7 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost bankovního sektoru klesla na 15,70 procenta z 15,97 procenta ke konci června.

Celkový počet zaměstnanců v bankách ke konci září meziročně vzrostl na 40.027 osob. Na českém finančním trhu působilo na konci září 44 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen, což bylo o tři instituce více než na konci roku 2010.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oni mají strach. Poslanec Petr Bystroň, obklopen vzrušenými kolegy z AfD, informuje o potápění Merkelové

10:42 Oni mají strach. Poslanec Petr Bystroň, obklopen vzrušenými kolegy z AfD, informuje o potápění Merkelové

„V německém Bundestagu AfD, FDP a CDU udělá většinu. A jenom tím, že se s AfD nechtějí bavit, se sam…