Co chtěl Klaus amnestií skutečně vzkázat. Známý právník se rozpovídal

28.03.2014 12:00 | Zprávy

REPORTÁŽ Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf ve čtvrtek večer besedoval v Olomouci převážně se sympatizanty Strany svobodných občanů, která tuto akci uspořádala. Tématem bylo postavení prezidenta v českém historickém kontextu a kontextu českého ústavního systému. Řeč ale byla také o amnestii Václava Klause, situaci na Ukrajině či představě Andreje Babiše (ANO) o tom, že stát lze řídit jako firmu.

Co chtěl Klaus amnestií skutečně vzkázat. Známý právník se rozpovídal
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf

„Není žádný důvod požadovat, aby byl prezident nějakým robotem, kladečem věnců a jeho pravomoci byly uzoučké. To, že prezidentem republiky u nás je konkrétní osoba, není žádná náhoda. Tato osoba tam byla zvolena. Není to britský panovník, kde je důvod, aby ten člověk měl v podstatě jen ceremoniální roli,“ řekl úvodem bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf asi třiceti posluchačům v jednom ze sálů Regionálního centra Olomouc.

Krizi roku '38 a '48 se dalo předejít

„Už Tomáš Garrigue Masaryk byl velice výrazným prezidentem,“ přednesl dále Hasenkopf s tím, že právě od této doby máme tradici přetahování se o pravomoci s vládou. „To pokračovalo za Beneše. Kdyby to nepokračovalo, tak bychom nemuseli řešit krizi roku '38 a '48. Bylo by to o něčem jiném, protože potom by partnerem ani pro nastupující pracující lid, ani pro Hitlera o deset let dřív nebyl Beneš, ale tehdejší premiér. Nikdy by nevznikla otázka, jestli Beneš přijme, nebo nepřijme demisi ministrů, protože podle některých dnešních vykladačů Ústavy by to byla jeho povinnost,“ doplnil Hasenkopf. 

Stát i prezident loutkami komunistů

Podle něj je paradoxní, že role prezidenta se stala loutkovou až za éry komunistických prezidentů. „Nicméně nebyl to důsledek posunu role prezidentského úřadu, ale posunu role státu jako celku. Nejen prezident se stal loutkou, ale celý stát se stal loutkou komunistické strany,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

478 015  tun CO2 ekvivalentu činil loni pokles přímých a nepřímých emisí Skupiny ČEZ

13:59 478 015 tun CO2 ekvivalentu činil loni pokles přímých a nepřímých emisí Skupiny ČEZ

Meziroční pokles o více než rči procenta znamená, že Skupina ČEZ dál pokračuje ve svých dekarbonizač…