Dolejš (KSČM): Největší finanční podvod v historii?

28.08.2012 12:50 | Zprávy

V řadě zemí v posledních měsících probíhá vyšetřování kauzy manipulace s bankovní sazbou LIBOR. 9 září t.r. se do švýcarského Basileje, kde sídlí banka pro mezinárodní platby (Bank for Internacional Settlements - BIS), sjedou na summit guvernéři centrálních bank. Následně se sejde výbor pro finanční stabilitu (Financial Stability Board - FSB), který se věnuje globální koordinaci dohledových institucí. Na těchto fórech se budou hledat řešení příčin finančního skandálu, který vzrušil celý finanční svět.

Dolejš (KSČM): Největší finanční podvod v historii?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Jde o to, že řada amerických samospráv a dalších klientů velkých globálních bank na ně podala žalobu za poškozování jejich zájmů. Mělo k tomu dojít tím, že banky manipulovaly s hlášeními o nabízených sazbách LIBOR. Jde o londýnskou mezibankovní sazbu (na peníze které si půjčují banky mezi sebou), kterou propočítává z  reportů 18 klíčových bank každý den britská bankovní asociace. Z těchto hlášení se totiž konstruuje průměrná nabídková sazba na mezibankovním trhu a ta se zase používá jako měřítko při stanovení ceny různých finančních produktů (např. hypotéčních či korporátních úvěrů). Je to nejpoužívanější nabídková sazba na světě.

Hodnota LIBOR ovlivňuje cenu finančních produktů na celém světě v hodnotě 350 bilionů US dolarů. Manipulace s klíčovou sazbou LIBOR v rozsahu např. 1/3 znamená rozdíl 1/3 procentního bodu u příslušné úrokové sazby. To by v tomto objemu znamenalo, že by klienti bank zaplatili desítky miliard dolarů navíc. Proto je metodika propočtu referenčních sazeb velmi důležitá V ČR se jako taková referenční sazba používá tzv. PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate).

Dnes pod tlakem probíhajících vyšetřování mnozí analytici otevřeně přiznávají, že LIBOR byl uměle vychylován minimálně posledních deset let. Aféra vyvolaná kolem tohoto podezření otřásá globálním finančním systémem. Minimálně totiž sníží důvěru ve fungování finančních trhů a finančních nástrojů.

Jako první začala být v této kauze vyšetřována britská banka Barclays, které byla za zkreslování reportů udělena pokuta 450 milionů US dolarů (přes 9 miliard korun). Padlo i celé vedení této banky v čele s výkonným ředitelem Bobem Diamondem, do té doby nejlépe placeným ředitelem banky v Británii. Vzhledem k objemu možných škod jsou tato penále jen „drobné“.

Vyšetřovány jsou i velké americké banky jako JP Morgan Chase, Citigroup či Bank of America. V každém případě poškození klienti rozpoutají právní bitvu, jejíž důsledky nyní těžko dohlédnout. A klienti bank dávají podněty k vyšetřování i jinde. Např. Citybank je z manipulace sazeb obviněna i v Japonsku, kde byla již počátkem roku ze stanovování sazeb vyřazena. Také německý regulátor BaFin (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht) začal vyšetřovat nejen Deutsche Bank, ale i švýcarské banky Credit Suisse a UBS.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Dolejš - profil



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Ceny kraje za rok 2024

22:31 Jihomoravský kraj: Ceny kraje za rok 2024

Silné lidské příběhy, výjimečné výkony, celoživotní práce, odvaha i kreativita.