„Ta životní úroveň je výrazně vyšší, než byla za socialismu,“ uvedl v pořadu Hyde park na ČT ekonom Daniel Münich. Podle něj je to akorát vše o psychice lidí, když si stěžují, že dříve bylo lépe. Ve skutečnosti tomu tak není.
„Lidé vnímají změny týden od týdne, měsíc od měsíce. A nepamatují si, co bylo před deseti, patnácti lety,“ vysvětloval člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Například když člověk vyhraje v loterii milion, okamžitě bude tvrdit, že se má skvěle. Za několik let však už bude opět říkat, že jeho životní úroveň není dobrá.
„Lidská nátura je nespokojená, když se nemá stále lépe,“ dodal s tím, proč jsou lidé často nešťastní – nejde prý ani moc o skutečnost, ale opět o psychiku. „Oni jsou často nešťastní proto, že si závidí. Nebo vidí korupci,“ míní ekonom. Tu prý dříve neviděli, přestože byla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČT , Hydepark , komunismus , peníze , životní úroveň , Münich
autor: pan
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

9:45 „V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře
Směs dezinformací, recyklace starých věcí a neověřitelných informací. Takto kritická slova zazněla n…
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života
- 13:43 Nadace ČEZ: Osvětlení přechodu zvýší bezpečnost chodců v Lázních Bohdaneč
- 10:46 DPP: Stanice metra Libuš na trase D dostala výtvarnou podobu