Exministr Dlouhý o své komunistické minulosti: Faustovská nabídka

23. 6. 2012 7:43

Nejnovějším účastníkem prezidentských voleb je ekonom Vladimír Dlouhý. Ministr průmyslu v Klausových vládách a později úspěšný bankéř se patnáct let po odchodu z vlády považuje za nepolitického kandidáta.

Exministr Dlouhý o své komunistické minulosti: Faustovská nabídka
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

Dlouhý podle rozhovoru v Lidových novinách nechce být kandidátem žádné politické strany. „Nevidím se jako stranický kandidát. Budu usilovat o padesát tisíc podpisů,“ ujišťuje. Činí tak prý proto, že je už patnáct let mino politický život a proto  za svou hlavní přednost považuje nepolitičnost. „Doufám, že mi ta určitá nepolitičnost a nadstranickost dala objektivnější pohled,“ věří. Na druhou stranu však tvrdí, že jeho druhou předností jsou zkušenosti v politice.

„V roce 1992 na mě na Staroměsteském náměstí pískalo padesát tisíc horníků a půl hodiny jsme se překřikovali,“ vzpomíná na své politické zkušenosti a přiznává, že takovou politiku má rád. Proto oceňuje i ministra financí Kalouska.

Česká republika by podle něj měla být zemí sebevědomější, kde lidé mají důvěru ve vlastní budoucnost. „To se musí dostat do genů, do myšlení, do chování,“ vysvětluje.

Členství v KSČ? Takových nás bylo

Dlouhý byl v letech 1976- 1989 členem KSČ a na rozdíl od dalšího prezidentského uchazeče Jana Fischera se za to nehodlá omlouvat. „Myslím, že můj osud je docela obrazem života většiny lidí v této zemi,“ myslí si. Na studiích prý dostal „faustovskou nabídku“, že by mohl jet studovat do ciziny, pokud vstoupí do KSČ. „Ani rodina, ani společenské klima mi prostě nenastavily hodnoty, které by mě vedly k pocitu, že dělám něco neetického,“ tvrdí Dlouhý.

Když v roce 1997 odešle z vlády, začal pracovat pro banku Goldman Sachs, která se stala synonymem současné finanční krize. Dlouhý jí však hájí. „Mě fascinuje pokrytectví politiků, kteří se v době ekonomického růstu do přízně finančních institucí až nevkusně lísali. A když krize udeřila, často titíž politici rychle otočili a stali se největšími bojovníky proti neřádu ve finančním prostoru,“ připomíná nejnovější zájemce o Pražský hrad.

Podporu jeho kandidatuře již vyjádřil například režisér Jan Hřebejk, chirurg Pavel Pafko, nebo psychiatr Cyril Höschl, o jehož nominaci do prezidentských voleb se rovněž spekulovalo.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brusel nás chce vyštvat z EU? Migrantů na nás prý vychází opravdu hodně

12:24 Brusel nás chce vyštvat z EU? Migrantů na nás prý vychází opravdu hodně

Tresty pro Česko za neplnění uprchlických kvót a diskuse nad trvalou reformou přistěhovalectví do EU…