Kníže dostal atomové brýle. Prý ve Vídni svítil radioaktivitou

23. 7. 2010 22:02

Karel Schwarzenberg s energetickou politikou Česka před rakouskými novináři neobstál. Říkají mu atomový kníže.

Kníže dostal atomové brýle. Prý ve Vídni svítil radioaktivitou
Karel Schwarzeberg zřejmě zanechal v Rakousku silný dojem. Při návštěvě Vídně si český ministr zahraničí vysloužil už druhou přezdívku. Po „dobrém vojáku Švejkovi" - respektive Schwarzenbergovi - vešel na stranách rakouského tisku ve známost jako „atomový kníže".

„Česká republika nevidí žádnou možnost, jak se jaderných elektráren vzdát," řekl šéf české diplomacie ve čtvrtek na tiskové konferenci a už se to s ním vezlo.

Novináři z Rakouska, jenž je háklivé na jihočeskou atomovou elektrárnu Temelín, ještě týž večer psali v deníku Österreich o „poruchové elektrárně" a „atomovém knížeti".

Atomový kníže svítí ve Vídni

Schwarzenberovi na titulní fotce nakreslili „atomové brýle" a k článku napsali posměšný titulek „Atomový kníže svítí ve Vídni."

Ministr zhraničí se v očích internetového vydání listu na stránkách Oe24.at marně snažil přesvědčit svůj rakouský protějšek Michaela Spindeleggera, že Česko se nemůže strategického zdroje energie vzdát.

Už ve středu si od listu Die Presse šéf české diplomacie vysloužil přezdívku „Dobrý voják Schwarzenberg" za svůj postoj právě k Temelínu a k dekretům prezidenta Edvarda Beneše, dalšímu tématu, při kterém se Rakušanům ježí chlupy.

"Kdysi mluvíval o společném rakousko-českém národě a teď pracuje pro vědomě rozdělující nacionalistickou a antievropskou politiku Česka," uvedl Die Presse.

Ministr „ty magory zná"

Schwarzenberg už se na adresu skalních rakouských odpůrců elektrárny Temelín v minulosti vyjadřoval. Nejpeprněji v roce před třemi lety při svém prvním angažmá v křesle ministra zahraničí. „Já ty magory znám, trošku," řekl České televizi v době, kdy hraniční přechod s Rakouskem blokovali tamní protijaderní aktivisté.

Svůj výrok, který v diplomatických krutích padl na neúrodnou půdu, musel posléze zjemnit.

ČTĚTE TAKÉ:
Kníže podle Rakušanů zmutoval ve Švejka

Foto: repro AP

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: blk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobotko, Zaorálku, Poche, Marksová… Jak prasata a ještě u toho mlaskáte! Zeptali jsme se na vás čtyř stovek sociálních demokratů. Tohle ještě nikdo a nikdy neudělal

14:35 Sobotko, Zaorálku, Poche, Marksová… Jak prasata a ještě u toho mlaskáte! Zeptali jsme se na vás čtyř stovek sociálních demokratů. Tohle ještě nikdo a nikdy neudělal

Sociální demokracie si hoví v pozicích, jaké držela už před sněmovními volbami. Navzdory výprasku do…