Kriminalita v ČR stoupá. Řešte nezaměstnanost, radí městům Drábek

23. 1. 2012 21:41

Sociální nepokoje hrozí ve 35 regionech České republiky. Podle analýzy ministerstva vnitra největší riziko hrozí na severu Čech a Moravy, kde se situace za posledních deset let pouze zhoršuje. Lidé, kteří kvůli nezaměstnanosti žijí jen ze sociálních dávek, se často pouští na dráhu zločinu.

Kriminalita v ČR stoupá. Řešte nezaměstnanost, radí městům Drábek
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Neradostnou situaci obyvatel připouští i ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová. „Jsou dokonce lokality, kde žijí lidé v tak strašných podmínkách…, z těchto lokalit nemůže vzejít nic dobrého,“ uvedla Gjuričová pro Českou televizi.

Odbor prevence kriminality se zabývá tvorbou map rizikových oblastí už šestnáct let. Podle jejích tvůrců se situace v severních Čechách a Moravě za tu dobu nijak výrazně nezměnila. „Měla by se efektivně plánovat prevence kriminality…Musí ji provázet účinné represe,“ je přesvědčen Ferdinand Raditch z odboru.

Zároveň je podle něj potřeba lepší koordinace policejních výjezdů a vysílání posil, a to přesto, že policie disponuje svou vlastní mapou a tak by měla být teoreticky samostatná. Mluvčí policie uvedl, že se v současnosti pracuje právě na systemizaci policie na základě konkrétních problémů v jednotlivých oblastech.

Například v Karviné, kde kriminalita stoupla oproti loňskému roku o celých 35 procent, posílili hlídky městských strážníků, které rizikové lokality kontrolují. Podle primátora Tomáše Hanzela to ale zdaleka nestačí.

„Chceme, aby stát začal řešit otázku nezaměstnanosti. V posledních dvaceti letech stát do Karviné příliš prostředků nedal,“ postěžoval si primátor Hanzel. Ministerstvo práce a sociálních věcí svůj díl viny odmítá. Města prý mají dostatek možností, jak situaci s nezaměstnaností řešit, například tvorbou nových pracovních míst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražské hnutí mělo výraznou kampaň. Pátrali jsme po jeho financování. Je to na objednávku mafiánů, reagoval politik na naše dotazy

14:04 Pražské hnutí mělo výraznou kampaň. Pátrali jsme po jeho financování. Je to na objednávku mafiánů, reagoval politik na naše dotazy

Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), ve kterém figuruje současný senátor Ladislav Kos, založilo svoji minulou…