Na samém počátku tiskové konference prezident nalákal na sobotní jednání v Šanghaji. O co přesně půjde, ale odmítl sdělit s tím, ať si novináři počkají. „To, co pro vás bude nejvíce atraktivní, se dozvíte zítra při podpisu důležitých dohod v Šanghaji. Nevidím ale důvod prozrazovat něco, co zítra už tajemstvím nebude,“ uvedl Zeman.
Zeman následně shrnul kromě jiných akcí dle svých slov dvě zajímavá a užitečná setkání. „Včera proběhlo setkání s ruským prezidentem Putinem a témata byla v zásadě čtyři. Za prvé ruská podpora mého návrhu na rezoluci Rady bezpečnosti OSN o vytvoření antiteroristických jednotek. Dovoluji si upozornit, že obdobná, a to jednomyslně přijatá rezoluce už existuje o boji proti somálským pirátům. Lze říci, že teroristé jsou druhem pirátů nebo piráti jsou druhem teroristů,“ konstatoval český prezident. S návrhem rezoluce prý Putin souhlasil.
Tisková konference prezidenta Miloše Zemana v Číně. (Foto: Radim Panenka)
Loď bez vlajky je pirátská
Druhý bod jednání s ruským prezidentem se týkal situace v Sýrii. „Třetí tematika schůzky s prezidentem Putinem se týkala rezoluce Rady bezpečnosti, kterou – doufám – nebude Rusko vetovat. Je také svého druhu o boji proti pirátům, ale tentokrát spíše o boji proti pašerákům lidí. Uplatnili jsme argument, že každá loď, která nemá vlajku, je loď pirátská, což je argument z mezinárodního práva. A protože 95 procent z těch lodí vlajku nemá, můžeme vlastně všechny pašeráky lidí považovat za piráty. Důležité je, aby taková rezoluce Rady bezpečnosti byla přijata,“ dodal Miloš Zeman.
Poslední oblastí, kterou český prezident s šéfem Ruské federace probíral, byla energetika. „Přivezli jsme podklady různých investičních akcí v energetice, a to i na trzích třetích zemí, připravené ve spolupráci s ministerstvem průmyslu, Českou exportní bankou, Egapem a dalšími institucemi," podotkl Zeman.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Čína , diplomacie , ekonomika , OSN , Putin , Zeman , uprchlíci , pirát , rezoluce , Si Ti-pching
autor: Radim Panenka
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní
Správa železnic dnes oznámila, že skončil výběr všech odborných poradců pro PPP projekt vysokorychlo…
- 11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů