Ministerstvo kultury: Ekonomická situace bude vždy nelehká

16.07.2012 22:30 | Zprávy

Náměstek ministryně kultury JUDr. František Mikeš o církevních restitucích.

Ministerstvo kultury: Ekonomická situace bude vždy nelehká
Foto: Anna Vidiševská
Popisek: Půlnoční mše v kostele v Klimkovicích

I když už více než dvacet let všichni tvrdí, že je potřeba se slušně vypořádat s křivdami spáchaných na církvích a náboženských společnostech, nelze se, bohužel, shodnout na způsobu s opozicí, která tvrdí, že postup uplatněný v době nejtvrdšího stalinismu byl zcela legální a spravedlivý, a tudíž zde není žádný důvod církvím majetek vracet.

Samozřejmě, že není náhoda, že je napadána revize první pozemkové reformy, protože ta se týká většiny církevního majetku a manipuluje se s hranicí pro odškodnění, kterou je v zákoně neprolomitelná hranice 25.2.1948. Možná stojí za zmínku, že to byla právě vláda ČSSD, která přijala zákon, který tuto hranici prolomil zákonem o zmírnění některých majetkových křivd způsobených holocaustem.

Sněmovnou znělo, že na vyrovnání s církvemi není vhodná ekonomická situace. Upřímně! Kdy byla? A kdy bude? Pravda je, že stát dnes vyplácí sedmnácti církvím částku 1,4 miliardy Kč. Díky tzv. Deklaraci shody se částka od roku 2010 nezvyšuje podle zvyšujícího se počtu duchovních. Nebude-li zákon přijat, tak k sedmnácti církvím mohou v roce 2014 přibýt další. Např. Ústředí muslimských obcí, Hnutí Hare Kršna nebo Česká hinduistická náboženská společnost a do roku 2030 ještě dalších čtrnáct, dnes již registrovaných, církví. Protože Ústavní soud potvrdil oprávněnost církevního vlastnictví, tak by se církve svého majetku stejně v žalobách domohly, ale už bez ohledu na to, kdo je dnes jeho vlastníkem.

Předseda KSČM prohlásil, že když bude zákon schválen, tak ho postoupí k zamítnutí Ústavnímu soudu. Jak asi bude takové podání formulováno? Zákon vychází z toho, že právě Ústavní soud vlastnické právo církví jednoznačně uznal stejně jako další soudy, které už rozhodly o vrácení některých majetků farnostem a řádům. Stávající právní předpisy České republiky, např. zákon o půdě, počítají s existencí církevního vlastnictví. Listina základních práv a svobod zase uvádí, že církve mají vykonávat svou činnost nezávisle na státu. V takovém podání bude muset být nepochybně uvedeno, komu byl v roce 1948, dnes zpochybňovaný, církevní majetek vyvlastňován, jaký majetek nový nabyvatel získal a jak byli noví vlastníci zapsáni do příslušné evidence. Ale když to dnes předseda strany, která je pokračovatelem v díle dříve strany vládnoucí, říká, tak asi má k dispozici příslušné podklady.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo kultury

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora vítá omezení byrokracie ve zdravotnictví

13:21 Hospodářská komora vítá omezení byrokracie ve zdravotnictví

Senát ve středu schválil dlouho očekávanou novelu zákona o zdravotních službách, která je výsledkem …