Pradědové i babičky dnešních mladých říkají: celý život jsme pracovali a máme proto nárok, aby nám stát platil důchod. Čeští senioři jsou ale v Evropě výjimka. Až 95 procent jejich příjmů tvoří peníze, které dostávají od státu, tedy jejich důchody. To do budoucna už nebude možné. Na západ, ale i na východ od našich hranic se už lidé naučili spořit si na stáří a na stát se v penzijním věku spoléhají mnohem méně. Penzijní reformou už prošlo Polsko, Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko nebo Lotyšsko, které zavedly druhý důchodový pilíř.
Nyní mají i čeští občané více možností, jak se finančně zabezpečit na dobu, kdy už nebudou pracovat. Od letošního ledna vznikl nový zcela dobrovolný pilíř penzijního systému. Ten umožňuje každému převést si 3 procenta z částky, kterou odvádí státu na sociálním pojištění, jinam. Konkrétně na vlastní soukromé spoření, a to v případě, že k tomu přidá další 2 procenta ze svých příjmů. Takové úspory lidem zůstanou, navíc se dědí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09