Poslanci ODS ve čtvrtek představili sadu opatření, kterými chtějí napravit mimořádně závažnou situaci v českém lázeňství. Nedávno zavedená nová pravidla v indikačním seznamu a způsob, jakým je v praxi využívají praktičtí a revizní lékaři, totiž podle Borise Šťastného, experta ODS pro zdravotnictví a předsedy sněmovního zdravotního výboru, přivedla některá zejména špičková lázeňská centra do vážných existenčních problémů. Spolu s poslancem Igorem Svojákem, předsedou podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojištění a lékovou politiku, proto navrhli konkrétní kroky, které mohou pomoci české lázeňství stabilizovat. Se zástupci všech zainteresovaných stran, tedy ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven, lázní i pacientů je chtějí probrat na mimořádném jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví příští středu.
„Indikační seznam platný od ledna letošního roku zkrátil dobu lázeňské péče hrazenou zdravotními pojišťovnami a přinesl do sektoru lázeňství nová pravidla, která odebrala klienty zejména lázním zaměřeným na specifickou péči. Lékaři navíc v praxi neumějí nová pravidla plně využívat a obecně se snížila jejich ochota lázně předepisovat. České lázeňství se kvůli tomu dostalo do závažných problémů,“ shrnuje příčiny současného stavu Boris Šťastný.
„Síť českých lázní i kvalita poskytované péče nemá jinde na světě obdoby. Nedávné změny v jejich financování ale lázně poškodily. Problémy lázní by v prvé řadě zasáhly pacienty, ale utrpělo by i zdravotnictví jako celek, pokud by při chybějící lázeňské péči bylo nutné vydávat více prostředků na ambulantní a nemocniční péči. Kromě toho jde i o desetitisíce lidí, kteří jsou v lázeňství a v navázaných oborech zaměstnaní, a rozpad lázeňského systému by tak v jednotlivých regionech významně navýšil nezaměstnanost,“ doplňuje Igor Svoják.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS