Okamura: Nenechte si vymluvit skutečnou demokracii

27.05.2013 8:53 | Zprávy

Drtivá většina občanů všech zemí chce změnit politický systém a posílit prvky přímé demokracie. Občané žádají v prvé řadě o možnost hlasovat v celostátních referendech.

Okamura: Nenechte si vymluvit skutečnou demokracii
Foto: Daniela Černá
Popisek: Tomio Okamura

Neexistuje země, kde se na toto téma konal průzkum, a občané měli jiný názor. Pokud jde o poměr hlasů pro a proti, ten je závislý v podstatě pouze na informovanosti občanů. Tím nechci říct, že proti jsou blbci. Ale tam, kde již v poslední době nějaká referenda proběhla a určité prvky přímé demokracie již fungují, je procento hlasů pro přímou demokracii vyšší. Plyne z toho jediné - zkušenost a praxe ukazují, že přímá demokracie funguje dobře, a proto občané v důsledku dobré zkušenosti žádají její posílení. Pokud se někdo rozhodne proti přímé demokracii, je to z neznalosti, mýtů a nepravd, které o přímé demokracii panují. Kdo tyto mýty a nepravdy šíří?  Přece politici.

Politici nehájí zájmy ani voličů své strany

Je asi celkem jasné, že ze zkoumaných zemí Evropy neexistuje země, kde by s posilováním přímé demokracie s větším podílem občanů na moci a větší kontrolou politiků, souhlasili sami politici. Výjimkou jsou tradiční demokracie jako Švýcarsko a Lichtenštejnsko. I když pamatujme trefný výrok Charlese de Gaulla: „Došel jsem k závěru, že politika je příliš vážná věc, než aby mohla být přenechána jen politikům.“

Stručně řečeno, politici v případě posilování demokracie naprosto ignorují přání a zájmy svých voličů. A to zcela bez ohledu na to, zda jde o pravici nebo levici.

Výjimku tvoří některé malé opoziční strany. Tenhle fakt je dalším důkazem toho, že současné pseudodemokracie jsou jen zástěrkou pro vládnutí vyvolených elit. Tak jako za socialismu u nás, tak i dnes se sice elita tváří demokraticky, ale jak přijde na lámání chleba a jde o moc a vliv na politiku, demokracie končí a začíná diktát několika mocenských skupin.

Mýty o přímé demokracii

Nejčastějším argumentem proti přímým volbám je, že lidé budou volit populisty. No tak to by skutečně byla novinka. Lidé už dnes volí populisty, nebo - a to je horší - na stranických kandidátkách vybírají anonymní neschopné blbce, které ani neznají, ani o nich vůbec nic neví. Anebo spolu s populárním politikem volí také všehoschopného gaunera. To je mj. jeden z problémů poměrného stranického systému. Se slušnými a schopnými lidmi se svezou vždy i ti neschopní a všehoschopní. Samozřejmě kdykoli se můžeme splést a naletět gaunerovi nebo se jinak v politikovi zklamat. S tím nehneme. Ale v současném systému nemůžeme takového člověka odvolat. V tomto ohledu už to horší být nemůže. Přímá demokracie přináší zásadní pojistku - možnost odvolat špatný zákon nebo špatného politika v referendu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomio Okamura

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Chovatelka Zoo v supím ráji

22:33 Zoo Ostrava: Chovatelka Zoo v supím ráji

Tři dubnové týdny strávila chovatelka Zoo Ostrava Kateřina Nováčková na venkově ve Walesu. V malé ob…