Pokud by se dva ostrovní státečky v Tichém oceánu Marshallovy ostrovy (60 tisíc obyvatel) a Nauru (13 tisíc obyvatel) rozhodly zrušit akcie na doručitele, zůstal by České republice nelichotivý primát, že je jedinou zemí světa, kde je tato forma vlastnictví povolena. To proto, že ve světě je chápána jako zdroj korupce, praní špinavých peněz a organizovaného zločinu.
Přestože si vláda vedená Petrem Nečasem dala do svého vývěsního štítu nápis „protikorupční", v koaliční smlouvě se neobjevilo, že by kabinet listinné akcie hodlal zrušit. „Proti byla hlavně ODS," vzpomíná předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake pro ParlamentníListy.cz, na kom ztroskotal požadavek VV včlenit jeden z hlavních bodů svého volebního programu do uzavřené dohody tří stran o společném vládnutí.
Zlobbovaní poslanci se ke zrušení listinných akcií nemají
„Akcie na doručitele si může přát jen ten, kdo se zuby nehty brání, aby do jeho obchodů bylo vidět," říká pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Tomáš Ježek. Pozdější šéf Fondu národního majetku připouští, že k chybě došlo už v 90. letech, kdy se nepodařilo do obchodního zákoníku prosadit, aby zůstaly akcie jen v zaknihované a zrušily se v listinné podobě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník