Poslanci schválili: Zákon by měl zpřísnit výrobu napodobenin mincí

16. 3. 2011 10:36

Poslanci dnes poslali do závěrečného čtení vládní návrh zákona o oběhu bankovek a mincí. Má za cíl zakotvit do právního řádu ochranu bankovek a mincí eura a také usnadnit případný přechod na euro.

Poslanci schválili: Zákon by měl zpřísnit výrobu napodobenin mincí

Nový zákon o oběhu bankovek a mincí upravuje ochranu bankovek a mincí eura a usnadňují případný přechod na jednotnou evropskou měnu. Poslanec ODS Michal Doktor do něj žádal vložit opatření, která zpřísní postup proti výrobcům různých pamětních medailí a podobných předmětů. Zákon by měl výrobu, dovoz i prodej takových předmětů zakázat. Návrh Dokrora poslanci přijali. Zákon by měl do budoucna také zakázat výrobcům i prodejcům, aby různé žetony, medaile a podobné předměty označovali jako mince.

Pokud zákon bude nakonec přijat a projde i horní komooru, firmám by kvůli porušení uvedených zákazů mohla hrozit až desetimilionová pokuta, jednotlivcům pokuta až milion korun. 
    

Návrh je reakcí na to, že se na českém trhu objevily pamětní medaile, které navíc jejich prodejce označil za mince a které se tak i snažily vypadat. Podle České národní banky mohly u veřejnosti vyvolat klamný dojem, že jde o zákonné peníze vydané centrální bankou.
    

Zákon upravuje postup při příjmu peněz, nakládání s nimi a při poskytování náhrad za necelé a poškozené bankovky a mince. Nahrazovat poškozené bankovky a mince bude Česká národní banka. Stažené peníze bude také ničit. Zkoumat bude i pravost bankovek a mincí a ty pozměněné nebo padělané bude uschovávat.

Zákon také stanoví, že nestandardně poškozené peníze se nevyměňují. Centrální banka za ně však bude moci poskytnout náhradu, ale jen ve výjimečných případech, jako jsou živelní katastrofy.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražské hnutí mělo výraznou kampaň. Pátrali jsme po jeho financování. Je to na objednávku mafiánů, reagoval politik na naše dotazy

14:04 Pražské hnutí mělo výraznou kampaň. Pátrali jsme po jeho financování. Je to na objednávku mafiánů, reagoval politik na naše dotazy

Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), ve kterém figuruje současný senátor Ladislav Kos, založilo svoji minulou…