Článek „Pět způsobů řešení globální ekonomické krize“, který se začal značně šířit mezi uživateli internetu, za viníky současného neutěšeného stavu označuje nadnárodní bankéře, kteří prý chtějí svět dostat do stavu, kdy míra zadlužení bude vyšší než reálné množství peněz v oběhu, dluhy budou tedy nesplatitelné a státy budou odkázány na vůli či libovůli právě těchto významných bankovních ústavů.
„Nadnárodní bankéři zvolili heslo: ‚Dluhy se musí platit!‘ a kolaps dlužníků řeší tak, že těmto již předluženým dlužníkům půjčují další peníze na ještě vyšší úroky. Proti těmto dluhům berou jejich zástavy. V případě států chtějí nadnárodní bankéři převzít státní firmy, těžební společnosti, půdu, aktiva národních centrálních bank atp. Není náhodou, že nové půjčky Řecku jsou podmíněny právě rozsáhlou privatizací státního majetku,“ píše se v textu.
Celý exkluzivní komentář Víta Jedličky ČTĚTE ZDE
Jako teoretické možnosti řešení této krize pak materiál nabízí buď válku, dlouhodobou stagnaci, hyperinflaci, státní bankroty, anebo variantu, že dluhy vzniklé na údajně neexistujících penězích se nemusí platit.
Podle ekonoma Víta Jedličky ze sdružení Reformy.cz jsou ale hlavními viníky současné krize vlády, centrální banky a v Evropě pak samotný vznik eura.
„Stejně tak jako v USA i na Islandu byla primárním viníkem krize centrální banka, která jako každá centrálně plánovací instituce neumí a ani nemůže správně řídit ekonomiku. Lidi žijí v mylné iluzi, že žijeme v nějaké formě svobodného tržního hospodářství. Jak si to ale můžou myslet, když tak zásadní věc v ekonomice, jako je úroková míra, je řízena centrální plánovací institucí. Stejně jako v USA také i na Islandu vláda pokřivovala uvěrový trh záměrným dotováním hypotečních úvěrů,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Jedlička.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka