„Přitom máme v bytě zimu, netopí nám tak, jak by měli. Okna máme ještě stará dřevěná, kterými to hodně profukuje. Několikrát jsem to utěsňoval, ale to v podstatě nemá cenu. Všude v okolí už okna měnili za plastová, jen my prý máme počkat až do roku 2013,“ mávne rukou nazlobený Vladimír. Celkem platí za dvoupokojový byt první kategorie o velikosti 54 metrů čtverečních holý nájem ve výši 5000 korun, 4 200 korun platí za služby a na tisíc korun jej přijde inkaso za elektriku a plyn.
Další reportáže ParlamentníchListů.cz čtěte ZDE
„Byty města jsou daleko levnější, ale získat takový byt je problém. Chtěl jsem ten náš dvoupokojový vyměnit za třípokojový, protože máme malou dcerku a časem budeme mít snad druhé dítě. Ale každý, kdo slyšel, kolik tady platím, se mi vysmál a odmítl. Vždyť třípokojové městské byty jsou levnější než dvoupokojové RPG. Zatímco my platíme 99 korun za metr čtvereční, v městských bytech se platí jen 60 korun,“ říká Vladimír, který je nezaměstnaný a díky zdravotnímu omezení se mu nedaří sehnat práci. Je závislý na sociálních dávkách a hrozí se toho, jak to bude zvládat dál: "Snad nebudu muset i s rodinou pod most!"
Kdo nechce vlastní bydlení, je v bytě RPG spokojen
Naopak s bydlením v bytě RPG je spokojený čtyřiapadesátiletý Jaromír z Ostravy.„Okna nám vyměnili letos, šlo to ráz na ráz. Doplatili jsme si akorát žaluzie podle vlastního výběru. Je to okamžitě znát zejména na hluku z rušné ulice. Ale jsem zvědav, zda to poznám také na ceně tepla po ročním vyúčtování,“ řekl Jaromír. Vlastní bydlení si pořizovat nemíní, bydlení v nájemním bytě mu vyhovuje. „Ale je pravda, že mladší lidé to berou jinak. V našem třípatrovém domě je celkem 6 bytů a během letošního roku se už tři nájemníci odstěhovali zřejmě do vlastního,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jaromír.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Anna Vidiševská