Škromach: ČSSD by měla oslovit i voliče stran levého středu

13.02.2013 15:18

Sociální demokracie by se před sněmovními volbami v roce 2014 měla pokusit oslovit i voliče menších stran v levé části středu politické scény, míní místopředseda strany Zdeněk Škromach. Z nadcházejícího březnového sjezdu by podle něj momentálně nejsilnější česká strana měla vyjít jednotná a vyhraněná, s přesnou představou o svém dalším směřování. Škromach, nyní vnímaný jako oponent současného stranického vedení, by byl rád, kdyby po sjezdu byli mezi špičkami ČSSD stoupenci všech názorových směrů ve straně.

Škromach: ČSSD by měla oslovit i voliče stran levého středu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Škromach

"Posbírání" voličů středolevých stran, které v ČR existují, ale například v posledních volbách na vstup do Sněmovny nedosáhly, by podle Škromacha umožnilo ČSSD po očekávaném volebním vítězství sestavit vládu bez komunistů i bez podpory pravicových stran.

Zisk další, i když menšinové části voličů, by pro sociální demokracii znamenal posílení volebního výsledku. "Nakonec by to nabízelo určitou možnost nekomunistického řešení povolebního uspořádání bez TOP 09 a ODS," vysvětlil Škromach.

Škromach, který je vnímaný jako spojenec zvoleného prezidenta Miloše Zemana, tak navrhuje jinou možnost povolebního řešení než Zeman. Nástupce Václava Klause na Hradě dával v minulých týdnech najevo, že by spíše než koaliční vládu se slabou parlamentní většinou preferoval menšinový jednobarevný kabinet tolerovaný silnou opoziční stranou.

Jednota strany

Březnový sjezd, svolaný do Ostravy, bude pro sociální demokracii přípravou na příští rok, kdy se uskuteční několikery volby, včetně sněmovních. ČSSD nyní v průzkumech voličských preferencí české politice jasně dominuje.

"Věřím tomu, že je snaha zajistit jednotu strany tak, abychom do těch voleb šli silní. To znamená, že ve vedení strany budou zastoupeny různé názorové proudy, které v sociální demokracii jsou," řekl Škromach.

Poučením pro sociální demokracii by podle něj měly být volby v roce 2010, které ČSSD sice vyhrála, nakonec ale vládu sestavila pravicová koalice. Zvláštním hostem stranického kongresu bude nový prezident Zeman. Vítěz přímé volby hlavy státu byl v minulosti dlouholetým předsedou a výrazným představitelem ČSSD. Vztahy s jeho bývalou stranou však později ochladly a nástupce Václava Klause je nyní čestným předsedou Strany práv občanů - zemanovců, která v názvu nese jeho jméno.

Škromach se neobává toho, že by Zeman měl devastující vliv na svou bývalou stranu. "Rozložit se může jenom slabá a nesebevědomá strana, a to sociální demokracie určitě není," řekl.

Hlavní priority a sociální jistoty

Bývalý ministr práce je Zemanovým dlouholetým příznivcem. Nový prezident ho po svém zvolení přijal ve své kanceláři dříve než lídra ČSSD Bohuslava Sobotku. "Určitě mu neradím, jak vystupovat. Myslím, že na to je Miloš Zeman velmi zkušený politik a státník," uvedl Škromach. Očekává, že projev, který nová hlava státu na kongresu přednese, bude "velmi zajímavý".

Namísto frází o nové a moderní sociální demokracii místopředseda strany preferuje to, aby se držela svých hlavních priorit. "V zásadě je třeba si udržet trend toho, že ČSSD lidem nabídne zásadní jistotu toho, že budou mít práci, že za ni dostanou slušně zaplaceno," upřesnil Škromach.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …