Slováci odmítají jakékoliv pití alkoholu v těhotenství výrazně častěji než Češi

09.09.2015 0:00

Den povědomí o fetálním alkoholovém syndromu FAS připomíná, že by těhotné ženy neměly vůbec konzumovat alkohol. Ten přímo ohrožuje vývoj dětského plodu v jakémkoliv množství

Slováci odmítají jakékoliv pití alkoholu v těhotenství výrazně častěji než Češi
Foto: Shutter
Popisek: deprese

Alkohol vypitý matkou během těhotenství může poškodit plod a způsobit tzv. fetální alkoholový syndrom (FAS). Na nebezpečnost konzumace alkoholu během těhotenství upozorňuje mezinárodní den povědomí o FAS, který tradičně připadá na 9. září. V rámci letošního ročníku byl proveden exkluzivní výzkum, který zjistil, že Slováci odmítají jakékoli pití alkoholu v těhotenství výrazně častěji než Češi.

„Mezinárodní den povědomí o fetálním alkoholovém syndromu připomíná budoucím matkám, že by se během těhotenství měly vyhnout konzumaci alkoholu, která může zanechat na dítěti doživotní následky,“ říká Josef Šedivý z občanského sdružení SANANIM. FAS je soubor tělesných a mentálních vývojových vad lidského plodu, které mohou vzniknout následkem konzumace alkoholu v těhotenství. „Hlavními příznaky fetálního alkoholového syndromu jsou zpomalený vývoj plodu, podvýživa, nevyvinutá hlava a mozek, poškozený zrak i sluch a různé tělesné odchylky. Už po narození se u těchto dětí projevuje slabý sací reflex, alkoholové abstinenční příznaky, dráždivost a poruchy spánku,“ vysvětluje gynekolog doc. MUDr. Jaroslav Hinšt, CSc.

Výzkum k mezinárodnímu dni povědomí o FAS: Slováci jsou odpovědnější

S tím, že je v těhotenství většina rizik spojována s konzumací tvrdého alkoholu, souhlasí 2/3 lidí v Česku i na Slovensku. Slováci ale odmítají jakékoli pití alkoholu v těhotenství výrazně častěji než Češi - konkrétně 77 % Slováků se ztotožňuje s tím, že by žena v těhotenství neměla pít vůbec žádný alkohol, zatímco u Čechů je to jen 64 %.

Češi více než Slováci souhlasí s tím, že občasné pití alkoholu (v rozumné míře) v těhotenství neškodí, a kupodivu jde i o lidi, kteří mají zkušenost s těhotenstvím. Bohužel se tak potvrzuje nezdravá tolerance české veřejnosti k nezodpovědné konzumaci alkoholu a je to v rozporu s odbornými studiemi i názory lékařů. „Pokud chce matka absolutně vyloučit možnost vzniku FAS u svého dítěte, měla by se během celého těhotenství alkoholickým nápojům zcela vyhnout. Vývoj plodu může negativně ovlivnit i malé množství alkoholu, které žena během těhotenství vypije,“ dodává gynekolog doc. MUDr. Jaroslav Hinšt, CSc. V České republice se s alkoholismem u těhotných setkáváme spíše u starších rodiček, pocházejících převážně z nižších sociálních vrstev, nebo také u osamělých žen. Výskyt FAS se ve společnosti uvádí průměrně 1,9 na 1000 živě narozených dětí.*

Většina lidí plánujících těhotenství by se na základě zprávy „i zanedbatelné množství alkoholu může způsobit vznik vrozených vad“ vzdalo pití alkoholu v těhotenství úplně – ale síla takového „rozhodnutí“ (rozhodně ano) je opět silnější na Slovensku (83 %) než v Česku (77 %).

Z pohledu většiny Čechů i Slováků (shodně 60 %) hrají významnou roli v  prevenci vzniku FAS lékaři. Pouze necelých 15 % české i slovenské populace si myslí, že by se o prevenci měli starat výrobci alkoholu. I přes tento postoj čeští výrobci alkoholických nápojů přistupují k dané problematice zodpovědně. Například největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj na plechovkách svých výrobků jednoznačně varuje, že by těhotné ženy neměly pít alkohol, a sděluje to i v marketingové komunikaci: „V našem programu trvale udržitelného rozvoje Prosperita klademe důraz na odpovědnou konzumaci, propagaci a prodej piva. Speciální pozornost věnujeme mladistvým, řidičům a ženám – budoucím matkám,“ dodává Drahomíra Mandíková, ředitelka firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje.

V současnosti je povědomí o diagnóze fetálního alkoholového syndromu u české i slovenské populace bohužel velmi nízké, jak ukázal aktuální průzkum společnosti ppm factum research. 80 % Čechů pro výzkum přiznalo, že o diagnóze FAS neslyšelo. Na Slovensku je povědomost o diagnóze FAS o něco větší, ale i tak ¾ Slováků o syndromu neslyšely.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …