Staré lidové přísloví praví, že „Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu". Šproch o úmyslu zakladatelů firmy IZIP a. s. prodat databázi citlivých údajů pacientů po jejím přiměřeném naplnění jinému subjektu, tak za 2 - 3 mld. Kč, jsem slyšel již v šerém dávnověku. To, co bylo dříve šprochem, se tedy může stát v blízké budoucnosti realitou.
Celý záměr na vytvoření internetové zdravotní knížky pacienta (IZIP) neboli centralizaci všech zdravotních záznamů pacientů na jednom místě, v tomto případě na jednom počítačovém serveru, vznikl někdy na počátku tohoto tisíciletí a začal se realizovat v době, kdy jeden z jeho zakladatelů a to MUDr. Cabrnoch, byl jako poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zástupcem pojištěnců ve správní radě VZP. Asi nebylo těžké přesvědčit správní radu o báječných přínosech tohoto řešení a tak VZP, ředitelovaná tehdy Ing. Musílkovou, začala celý projekt a jeho provoz financovat. Říká se, že IZIP z peněz VZP dosud stál cca 600 mil. Kč, aniž by někdy někdo viděl vyčíslené přínosy. Jeho představitelé čas od času ohromují veřejnost počty pacientů, jejich zdravotních záznamů v systému a lékařů, kteří systém využívají a rovněž tím, kolik tento v Evropě ojedinělý projekt získal ocenění.
Z pohledu obyčejné medicínské praxe je celý IZIP nesmysl. Pomineme-li nutné vybavení lékaře, tj. počítač, připojení na rychlý internet a lékařův elektronický podpis, má IZIP dvě základní chyby. Pokud nejsou zdravotní záznamy pacienta kompletní, a to vzhledem k počtu lékařů a možných záznamů nikdy nebudou, je IZIP nepoužitelný a pokud by záznamy kompletní byly, tak nemají lékaři čas dokumentaci neznámého pacienta z obrazovky počítače ani číst, některé její části rychle zastarávají a řada zdravotních problémů, které pacienta v průběhu života potkaly, spolu vůbec nesouvisí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Svaz pacientů ČR