"Pořád jsem lídrem TOP 09, který ví, čeho chce v jednání dosáhnout. Ale opravdu nemám v úmyslu to partnerům vzkazovat prostřednictvím tohoto rozhovoru. Zatím jde o velmi čerstvý vývoj, s kolegy z našeho klubu v zastupitelstvu jsme jen krátce o možných variantách diskutovali," řekl Zdeněk Tůma v rozhovoru pro MF Dnes.

Tůma jako pražský primátor ale prý zatím není podmínkou TOP 09 pro jednání o nové koalici. Například šéf zastupitelů TOPky Tomáš Hudeček připouští, že během roku získal Bohuslav Svoboda, nynější primátor za ODS, renomé.

"Šli jsme do toho s tím, že budu primátor, když vyhrajeme volby, to bezpochyby. Teď záleží na řadě věcí, nepíše se říjen 2010, ale listopad 2011, situace není zcela identická," srovnává s loňským rokem Tůma.

Související: Jak to bylo s rozpadem pražské koalice. Víme více

Bývalý guvernér České národní banky je diskuzi o spolupráci na pražské radnici otevřený. "Museli bychom věřit tomu, že dáváme dohromady takovou koalici, která umožní uskutečnění změn, například v oblasti územního plánu, výkonu vlastnických práv, zadávání veřejných zakázek a tak dále," vyjmenovává.

I zbytek jeho strany by ho rád viděl jako primátora. "Je to jediný pořádný profesionál na peníze, který v zastupitelstvu je a má mandát od voličů. To, na čem se Praha dnes sype, jsou závazky. Oni sice odéesáci polepili Prahu heslem Nezadlužená budoucnost, ale my tu máme rozdělané akce, u kterých nejde odložit splatnost," uvedl šéf pražské TOP 09 František Laudát.

Čtěte více: