Česká televize se po dvou reportážích opět vrátila k nelegálním kšeftům s lihem, které řídil zlínský kmotr Radek Březina. Ten je už půl roku ve vazbě a policie ho obvinila za daňové úniky přesahující půl miliardy korun. Jenže televize přinesla nyní cosi nového, vypovídajícího o tom, kdo to vlastně Březina je – bezskrupulózní podnikatel, který je schopen kvůli penězům jít až do praktik, které jsou známé spíše z filmů.
„Policie ale zatím tápe, pokud jde o vyšetřování zřejmě daleko závažnějších zločinů, které jsou s Březinou spojovány. Podle svědků jde o brutální mučení, které připomíná výslechy z padesátých let. Oběti týrání pak poprvé před kamerou promluvily o mučení, týrání hladem či elektrickým proudem a o přikování některých svědků řetězy k pneumatice,“ uvedla televize v úvodu reportáže, kde zmínila nejen začátky podnikání Březiny, ale zveřejnila i dva případy, kvůli nimž se mohl ocitnout lihový kmotr na dlouho ve vězení. Jenže tam neskončil.
Březina podle televize svůj byznys započal již v první polovině devadesátých let. Tehdy se mu podařilo "urvat" obchody s lihem, které vyráběly autokosmetiku, a to v průmyslovém areálu na Zlínsku. K výrobě autokosmetiky pak podle Reportérů využíval Březina svou rodinnou firmu Q-Alnez, kde podnikal nejenom jeho otec Vladimír, ale i jeho bratr Tomáš. Březina ovšem navíc pro tento svůj byznys ovládl i ostravskou likérku Daněk, kde sice policie později objevila nelegálně vyrobené lihoviny, jenže kriminalistům se Březinovi nepodařilo nic dokázat, neboť zakryl své podnikání neprůhledným pavoukem různých firem a spletencem jejich majetkových vztahů.
V areálu Likérky Daněk si navíc zřídila svou společnost také firma Moravia Chem specializující se na výrobu nejrůznějších přípravků z lihu. Reportéři ČT k tomu zjistili, že obě firmy mezi sebou čile podnikaly; Radek Březina mezi nimi dokonce vybudoval podzemní potrubí a tím pak přečerpával denaturovaný líh z likérky, v němž ale byly nepoživatelné chemické příměsi, na druhou stranu.
Podstata podvodu je v osobození spotřební daně
„Z tohoto lihu se ale nedá vyrábět alkohol, proto ani není tento líh zatížen spotřební daní, v čemž je podstata podvodu,“ připomněl pak pořad, kde na kameru ve tmě, aby nebyl k poznání, bývalý spolupracovník Březiny vypověděl, jak se v prostorách někdejší likérky Daněk z nepoživatelné příměsi lihu chemickým procesem odstraňovaly příměsi a pak to vše šlo zpátky potrubím, kde se to naplnilo do speciálních nádob. Ty se pak naložili na kamion a odvezly se pryč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČT , Reportéři ČT , smrt , vydírání , metanol , Radek Březina , lihový kmotr , únosy , Q-Alnez , likérka Daněk. Moravia Chem
autor: Olga Böhmová
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

9:51 Koudelka koná mimo zákon. Jan Schneider přečetl celou zprávu BIS
Bezpečnostní informační služba (BIS) smí konat pouze to, co jí nařizuje zákon. A vydávání veřejných …
- 22:13 Správa železnic: Nové poslání pro nádraží. Začíná stavba Centra paměti a dialogu Bubny
- 19:10 Finanční správa se zapojila do kontrol řidičů Uberu a Boltu v Praze
- 16:08 HZS ČR: Český hasičský tým vyrazil do Řecka, poprvé se zapojí do EU Prepositioning
- 15:00 Hrady CZ se přesouvají na Kunětickou horu s Kabátem, Divokým Billem, Richardem Krajčem a Benem Cristovao
- 13:11 NKÚ: Údaje v digitálních technických mapách jsou neúplné a nespolehlivé