Ústavní expert, profesor Pavlíček: Církvi majetek nevracíme, ale darujeme

18.06.2012 6:42 | Zprávy

Předání rozsáhlého majetku církvi rozděluje nejen politiky, ale i právníky na stoupence, nebo zarputilé odpůrce. Uznávaný profesor a odborník na ústavní právo Václav Pavlíček však upozornil, že nejde z právního hlediska o restituce - podle něj se majetek církvi nevrací, ale tímto zákonem se církevním majetkem stává.

Ústavní expert, profesor Pavlíček: Církvi majetek nevracíme, ale darujeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Pavlíček tvrdí, že takový rozsah údajně nahrazovaného majetku katolické církve je značně vyšší, než uváděl arcibiskup Beran v roce 1948 v souvislosti s revizí první pozemkové reformy. Ale vládní koalice je rozhodnuta zákon prosadit. „Fakt, že bude vydán církevní majetek, je nepochybné, protože to říká Ústavní soud a bude to říkat i do budoucna,“ odvolává se na nejvyšší právní autoritu předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny a právník Marek Benda (ODS).

Oddalování restitucí je protiústavní

Ústavní soud v minulosti několikrát prohlásil, že „dlouhodobá nečinnost Parlamentu České republiky spočívající v nepřijetí zvláštního právního předpisu, který by vypořádal historický majetek církví a náboženských společností, je protiústavní“. „Ústavní soud nepředpokládá, že by se demokratický právní stát, jímž Česká republika je a nadále usiluje být, choval obdobně jako dřívější nelegitimní totalitní stát, jenž, jak je známo, nedodržoval ani své vlastní zákony,“ prohlásila předsedkyně I. Senátu Ústavního soudu Ivana Janů v jednom ze svých rozsudků a poukázala na znárodňovací zákon, který výslovně předpokládal vyplacení náhrady za znárodněný majetek, ale v praxi žádné náhrady vypláceny nebyly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora vítá omezení byrokracie ve zdravotnictví

13:21 Hospodářská komora vítá omezení byrokracie ve zdravotnictví

Senát ve středu schválil dlouho očekávanou novelu zákona o zdravotních službách, která je výsledkem …