Ústavní soud může zamíchat výsledkem eurovoleb, pod dvěma poslanci se třesou židle. Hovoří známí právničtí experti

25.06.2014 21:07 | Zprávy

Nejvyšší správní soud navrhne Ústavnímu soudu (ÚS) zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do europarlamentu. Dá se odhadnout, jak se ÚS zachová? Může dát podnět, aby se mandátů ujali Ondřej Liška (Strana zelených) a Pirát Ivan Bartoš? „Myslím, že to spíše zrušeno nebude, zejména ne ve vztahu k volbám, které už proběhly,“ naznačil odborník na ústavní právo Jan Kysela. „Je proti duchu každého slušného práva, že zpětná působnost neexistuje,“ zdůraznil k problému bývalý předseda Senátu a právník Petr Pithart.

Ústavní soud může zamíchat výsledkem eurovoleb, pod dvěma poslanci se třesou židle. Hovoří známí právničtí experti
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Toto úterý bylo zveřejněno stanovisko Nejvyššího správní soudu (NSS), který hodlá navrhnout Ústavnímu soudu (ÚS) zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do europarlamentu na základě podnětu Strany zelených a také na základě stížnosti České pirátské strany.

Volební senát NSS podle soudce zpravodaje Tomáše Langáška shledal, že sporná část zákona o evropských volbách omezuje volnou soutěž politických sil, rovnost hlasovacího práva a právo na přístup k voleným funkcím za rovných podmínek.

Podle předsedy volebního senátu Jana Passera může nyní ÚS rozhodnout v poměrně širokém rozmezí. Ovšem pětiprocentní hranici může zrušit jen pro budoucnost, poznamenal k tomu Passer.

I přesto se však spekuluje o tom, že by ÚS nakonec přece jen mohl průlomově zasáhnout do výsledků voleb, což by se stalo v případě, kdy by dal podnět, aby se mandátů ujali Ondřej Liška (Strana zelených) a Pirát Ivan Bartoš. V tom případě by ale zase museli ze svých postů europoslanců odejít Miroslav Poche (ČSSD) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Zatím ale volební senát NSS nevyhověl návrhu na předběžné opatření, které by Pochemu a Zdechovskému zabránilo začít vykonávat tyto své mandáty.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

13:21 Finanční správa upozorňuje na další vlnu podvodných zpráv

Finanční správa ČR informuje veřejnost o další vlně podvodných e-mailových zpráv, které se vydávají …