Veřejné zakázky získávají firmy s nedohledatelnými vlastníky, píše deník

21.02.2013 6:04 | Zprávy

Veřejné zakázky za 123 miliard korun získaly v Česku v posledních čtyřech letech firmy, u kterých není dokonale jasné, kdo je vlastní. Z 1638 zkoumaných firem jich takových bylo 277. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Vyplývá to z projektu sdružení zIndex, které sleduje transparentnost veřejných soutěží. Žebříček firem s nejasnou majetkovou strukturou vede se zakázkami za 632 milionů korun IT firma Autocont.

Veřejné zakázky získávají firmy s nedohledatelnými vlastníky, píše deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Průzkum také ukázal, že přestože zakázky ministerstev a krajů získávají na první pohled české firmy, stopy po jejich vlastnících často vedou do zahraničí, například do Nizozemska, Francie, Německa nebo na Kypr. "Dá se říci, že firmy dodávající veřejné zakázky jsou statisticky víc nachýlené do daňových rájů než průměrná česká společnost," uvedl hlavní autor průzkumu Jiří Skuhrovec.

Tlak na zveřejňování koncových majitelů sílí

To, že firma zastírá své skutečné vlastníky, podle autorů projektu automaticky neznamená, že se podílí na manipulaci se zakázkami. "Na druhou stranu by ale firmy měly mít sami zájem vlastníky uvádět, když obchodují se státem," míní Skuhrovec. V poslední době tlak na zveřejňování koncových majitelů sílí. Poslanci v úterý schválili konec anonymních akcií, což ale podle HN nemusí znamenat konec neprůhledným firmám. "Ty umějí své majitele dobře skrýt, i když se tváří transparentně," píše list.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Plavební komora Hořín je nově vybavena čekacím stáním pro malá plavidla

16:08 Ředitelství vodních cest: Plavební komora Hořín je nově vybavena čekacím stáním pro malá plavidla

Malá plavidla, čekající na proplavení u hořínských plavebních komor u Mělníka, se mohou pohodlně a b…