Vladyka Kryštof hájí sebe i pravoslavnou církev: Miliony za podepsání směnek fakt nemám

10.02.2013 15:25 | Zprávy

ROZHOVOR Metropolita Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, vladyka Kryštof, se ohradil proti nařčením, která vůči církvi před několika měsíci publikoval politik VV Tomáš Jarolím. Církev má prý peníze v pořádku, a proto vladyka Kryštof celou věc podrobně vysvětlil.

Vladyka Kryštof hájí sebe i pravoslavnou církev: Miliony za podepsání směnek fakt nemám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Metropolita Kryštof

Můžete nejdříve obecně promluvit o těch tvrzeních a obviněních, která Tomáš Jarolím na adresu pravoslavné církve směřoval?
Nejhorší z toho je, že jsem údajně já získal desetimiliony nebo několik desítek milionů za to, že jsem podepsal nějak směnky. To není pravda. Já jsem žádné směnky nepodepsal a ani jsem podepsat nemohl, i kdybych chtěl. A já jsem rozhodně nechtěl. Každopádně ale jak říkám, i kdybych chtěl, nešlo by to.

Zásada Ikonostasu v té sestavě, v jaké je, byla, že všichni tři účastníci, to znamená Dr. Fencl, Dr. Barták a pravoslavná církev mnou zastoupená, budou veškeré úkony činit společně. Že na všech platných dokladech musí být všechny tři podpisy a musí valná hromada postup schválit.

Změny ve firmě Ikonostas jsme přijali proto, že jsme připravovali hospic pro veterány z Kosova a dalších míst, cítili jsme potřebu rozvinout humanitární pomoc pro tyto lidi. S tím byla spojená snaha otevřít diagnostické centrum. Tam je ale potřeba kardiolog a internista. Kardiolog měl být doktor Jaroslav Barták a internista doktor František Fencl. Celé to měla zastřešovat pravoslavná církev.

Vytipovali jsme pro to místo v Praze 8 a idea byla taková, že to bude otevřené i pro občany Prahy 8 a pro širokou veřejnost. Z těchto důvodů musela být společnost Ikonostas tak upravena, aby tam šlo přijímat prostředky, a aby tam byli dva lékařští odborníci, kteří jsou k tomu nutní. Církev to měla zastřešit, dát to know how, sehnat pozemek a získat finanční prostředky pro zařízení jednak hospice a jednak diagnostického střediska.

  • Tvrzení Tomáše Jarolíme čtěte ZDE

Projekt hospice a diagnostického střediska ale nakonec realizován nebyl…
Najednou se stalo, že člověk, který nám nabízel pomoc při získání grantu Evropské unie, s námi přestal spolupracovat, odcestoval, a my jsme už neměli žádnou možnost to řešit. Pak jsme přišli i o nabízený pozemek v Karlíně. Ten patřil české armádě, která nám původně nabídla bezúplatný převod. Ale postupně se proti tomu postavil Miroslav Kalousek, na ministerstvu obrany se změnilo vedení a Vlasta Parkanová měla najednou jiný názor než její předchůdci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Informace pro klienty SIPO

20:16 Česká pošta: Informace pro klienty SIPO

Od 1. 5. 2025 nabyla účinnosti Novela zákona č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích…