Česká ústava neobsahuje ustanovení o vázaném mandátu poslance či senátora a formálně platí, že zákonodárce se rozhoduje toliko podle svého svědomí. Politické strany přesto hledají cestu, jak své zákonodárce přimět k poslušnosti. Bývá uplatňována zásada: chceš–li do sněmovny, hlasuj podle přání strany. Informuje o tom dnešní Právo.
Plnění zásadních programových bodů má nejspíš přednost před svědomím
Poslanci ODS např. pracují se systémem volného, jednohvězdičkového a dvouhvězdičkového hlasování. Pokud je očekávané hlasování označeno za jednohvězdičkové, znamená to, že by pro něj měla zvednout ruku většina poslaneckého klubu. Pokud je označeno dokonce za dvouhvězdičkové, neměl by se mu vzepřít nikdo. Pokud se zákonodárce přece jen postaví proti vůli většiny strany, hrozí mu, že bude v příštích volbách odsunut na nevolitelnou pozici a do sněmovny se tak už znova nepodívá.
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura k tomu poznamenává, že místní sdružení strany obdrží informaci, že se dotyčný zákonodárce neztotožnil se zásadním stranickým tématem a toto zdejší sdružení s informací patřičně naloží.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp