Uvedená pasáž zní: „S působením ODS ve vládě je spojeno i jedno velké téma, a tím jsou krajské volby na podzim 2012. Na jaře letošního roku se vyhranila v ODS skupina kolem bývalého předsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře, který požadoval odstoupení ODS od spolupráce s Věcmi veřejnými, a jedním z argumentů bylo i vytrvalé poškozování ODS účastí na vládě s touto stranou, které se má projevit právě při krajských volbách. Naproti tomu stojí vize ODS jako tradičně státotvorné strany, která mnohdy udělala kroky, které jí neprospěly, byly však dobré pro stabilitu státu. Výběr mezi těmito dvěma koncepcemi, tedy udržením pozice dosud nejsilnější vlády v českých dějinách s proreformním programem versus vyhraněním se ODS vůči stylu politiky Věcí veřejných, který v mnohém porušuje základy programu občanských demokratů, bude klíčovou vnitrostranickou otázkou ODS v nejbližších měsících."
Situace se od září prakticky nezměnila, protože na uvedenou otázku nikdo neodpověděl.
Uhelným kamenem vyjádření tohoto sporu je dnes prodloužení mandátu stávajícího vedení ODS. Klíčový argument zastánců zní, že jde o technickou změnu, která má zabránit kolizi s kampaní do krajských voleb. Tato argumentace však postrádá silnou oporu. Proč vedení, chtělo-li zabránit takovému střetu, „nepředsunulo" kongres již na březen, kde by si straníci v klidu vyříkali vzájemné rozpory a šli s čistou hlavou do kampaně? Takhle po náročném souboji budou muset podstoupit ještě jeden, možná ještě náročnější.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku



