Zdeněk Koudelka: Prezident Schwarzenberga nepotřebuje

05.04.2013 12:15

Objevily se zprávy o sporu mezi ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a prezidentem Milošem Zemanem o jmenování velvyslanců. Jmenování velvyslanců je ústavní právo prezidenta a Ministerstvo zahraničí zde činí jen přípravné kroky.

Zdeněk Koudelka: Prezident Schwarzenberga nepotřebuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

 

Z ústavy může jmenovat velvyslance prezident i bez součinnosti s ministrem zahraničí. Ta je dána pouhou zvyklostí. I rozhodnutí vlády v této věci se neopírá o žádné ústavní právo, ale jen o zvyklost. Byť je prezidentovo právo podrobeno kontrasignaci, tak i zde není ministr zahraničí určující. Kontrasignace je právo předsedy vlády, ne vlády jako celku. Jednotliví ministři mohou kontrasignovat pouze z premiérova pověření. Navíc premiér Petr Nečas navázal na československou ústavní zvyklost, že předseda vlády kontrasignací ověřuje ústavnost a zákonnost rozhodnutí prezidenta. Nejde o vyjádření premiérova osobního politického souhlasu. Pro jmenování velvyslance je určující prezident republiky a předseda vlády. Tito dva se musí shodnout. Nakolik přihlédnout k názoru ministra zahraničí je na jejich uvážení.

Že pro jmenování velvyslanců je určující prezident republiky, odpovídá i demokratickému principu. Jestliže Miloš Zeman během své kandidatury uváděl, že chce zahraniční politiku státu pojmout i jako podporu domácímu průmyslu a zemědělství na zahraničních trzích a s tímto programem ve volbách zvítězil, je logické, že může jmenování navržených velvyslanců posuzovat s ohledem na to, nakolik jsou schopni realizovat tuto politiku. K tomu má Miloš Zeman demokratický mandát a nemůže mu svou vůli vnucovat Karel Schwarzenberg, který byl v těchže prezidentských volbách poražen. Nesouhlasí-li někdo s politikou hlavy státu, musí v demokracii vyhrát příští prezidentské volby. Též nebude překvapivé, že Schwarzenberg u nového prezidenta narazí stejně jako u prezidenta Václava Klause, pokud bude chtít velvyslance pro Kosovo. Miloš Zeman se před prezidentskými volbami vyjádřil, že byla chyba uznání Kosova vládou Mirka Topolánka. Navíc bylo uznání Kosova dosaženo v rozporu s ústavou, když s ním nesouhlasil prezident, který má ústavní oprávnění zastupovat stát navenek. Rozhodla jen vláda, která takové ústavní oprávnění nemá.

Autor je právník

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…