Zdeněk Koudelka: Špatná změna exekučního řádu

08.10.2012 15:19

Poradce prezidenta Jaroslav Kuba v článku Exekutory nebrzdí. To má Klaus podepsat? (Právo 8.10. 2012 s. 6) správně vystihuje slabiny zákona, kterým se mění občanský soudní a exekuční řád.

Zdeněk Koudelka: Špatná změna exekučního řádu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora

Vznik soudních exekutorů významně zvýšil vymahatelnost soudních rozsudků. Ve svém projevu v Poslanecké sněmovně 1. 12. 2000 návrh zákona uvítal a poděkoval za něj dnešní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Nicméně se ukázalo, že někteří jedinci vykládají zákony všelijak, hlavně ne rozumně. Proto se rozmohly obchody s vymáháním nepatrných pohledávek, kde však jsou zajímavé náhrady nákladů soudního řízení. Proti těmto spekulacím, které jsou namířeny na nemajetné občany, se ohradil i Ústavní soud. Je správné, aby tak učinil i zákon, jenž musí na jedné straně uspokojit právo věřitelů, na druhé straně nemůže být povinný dlužník obětí vymahačů dluhů, pakliže jde o zneužití práva.

Pokus ochránit dlužníky před zneužíváním práva učinil senátor Jiří Dienstbier. Byl to však špatný návrh, který upíral práva nejen kšeftařům s pohledávkami, ale i normálním lidem, kteří se jako spotřebitelé soudili o reklamaci běžného zboží. Dienstbier chtěl upřít jistotu náhrady i těm, kteří jako oběti nesprávného postupu obchodníků s pohledávkami, budou v právu. Jejich náhrada právních nákladů by podle Dienstbiera nebyla automatická, ale závislá na úvaze soudu.

Zákon předloženy bývalým minstrem Jiřím Pospíšilem nedůvodně přesouvá sídlo Exekutorské komory z Brna do Prahy a tím přispívá k centralizaci státu. Představa, že jen v Praze mohou sídlit celostátní instituce je chybná. Každá instituce je i zaměstnavatelem a podporuje region, kde působí. Přesouvání sídel institucí do Prahy si vyžádá finanční prostředky a podlamuje politiku státu i Evropské unie na rozvoj ekonomicky slabších regionů, což nejsou hlavní města.

Zákon, který neřeší skutečné problémy v dané oblasti a vychází z nesprávných předpokladů, by měl být znovu Poslaneckou sněmovnou posouzen, tedy prezidentem republiky vetován.

Autor je právník

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…