Příběh s utajením. Tvrdý chleba českých žoldáků. V misích také umírají

23.10.2011 13:35 | Zprávy

PŘÍBĚH Pozdní večer na předměstí města někde mezi Bagdádem a Kábulem. Ke křižovatce poblíž elektrárny se blíží konvoj kamiónů. V jeho čele a na konci ho střeží několik terénních aut, na jejichž anténách vlají malé české vlaječky. Najednou z boční uličky vyrazí otřískaný pick-up. Rychle se přiblíží, spolujezdec vytáhne z okénka Kalašnikov a prošije celé poslední auto skrz naskrz dlouhou dávkou. To okamžitě vzplane. Ihned poté pickup prudce zabočí na křižovatce a zmizí v oblaku prachu. Z auta, které mezitím skončilo v zavlažovacím příkopu, vyskočí tři muži v neprůstřelných vestách a pestré směsi pouštních britských, českých nebo amerických maskáčů. Tmou šlehne několik dlouhých dávek, nastřelená posádka pošle za ujíždějícími diverzanty několik dávek ze samopalu. Vůz podivně zakličkuje; muži mají dobrou mušku a jejich střely našly cíl.

Příběh s utajením. Tvrdý chleba českých žoldáků. V misích také umírají

Na radost z vyrovnání účtu však není čas. Jeden z nich je totiž raněný a silně krvácí. Kolegové ho rychle obvazují a vysílačkou volají posily. Konvoj kamiónů zatím pokračuje dál, i když boj na jeho konci zaregistroval každý. Může to však být léčka. Rozkazy jsou v takovém případě jednoznačné: za žádnou cenu nezastavovat. Naopak. Ještě více šlápnout na plyn a co nejrychleji zmizet z nebezpečné zóny.

Dvojice mužů proto rychle odtáhne raněného do domku nedaleko místa přepadu a opevní se tam. Čeká je možná celá noc ve střehu. Jejich kamarád v horečce blouzní. Asi za dvě hodiny před domem prudce zabrzdí několik vozů. „Klucí, jste v pořádku?" volá čistou „pražštinou" muž, sedící na místě řidiče velitelského vozu. „Jo, ale dali bychom si pivo," zableskne se ve tmě unavený úsměv jednoho muže z posádky zničeného auta. „Doufám, že teď na nás firma už nebude šetřit a konečně koupí opancéřovaná auta. Naložte rychle Pepu a vypadneme odtud," dodá český žoldnéř a odplivne si.

Soukromí kontraktoři- profesionální válečníci

Tohle nebyla scéna z nějakého hollywoodského spektáklu, tohle se před časem opravdu stalo. Hlavními hrdiny tohoto boje, ale nebyli nabouchaní a nesmrtelní Amíci, ale skuteční tvrďáci, jimž v žilách koluje česká krev. Široká veřejnost se to ovšem - na rozdíl od lidí z kontraktorské branže- doposud neměla šanci dozvědět. Přítomnost a působení těchto našich soukromých válečníků je totiž na rozdíl od působení české armády a částečně i speciálních složek Ministerstva vnitra normálním smrtelníkům dobře utajena. Tyto pro všechny své protivníky vysoce nebezpečné Čechy a Moravany přitom najdeme sloužit nejen v relativně bezpečném Izraeli, pásmu Gaza, Západním břehu Jordánu nebo Iráku, ale v poslední době už i v Afghánistánu. Málokdo tak ví, že námezdní čeští válečníci zde riskují při ochraně tamního obyvatelstva před místní mafií nebo lupičskými gangy (v Afghánistánu často spolupracujícími s Tálibánem) své životy, když se pohybují v krizovém terénu mimo zabezpečené ochranné zóny. Všude zde přitom dennodenně zuří tvrdé boje a také přepady obchodních konvojů nebo raketové útoky na obchodní konkurenci jsou tu na denním pořádku. Vydělávají si tak přitom na svůj chlebíček pod palbou muslimských fanatiků přímo a doslova v nejhorších částech středovýchodního regionu. Zatímco totiž s výjimkou příslušníků našich speciálních armádních nebo policejních jednotek se jinak čeští vojáci přímých kontaktů s místními lidmi v krizových oblastech spíše vyhýbají, hrstka těchto mužů, vesměs bývalých policejních nebo armádních specialistů nebo lidí prošlých tvrdým výcvikem v Cizinecké legii operuje běžně „venku".

Závislost na vůni střelného prachu

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak vyřešit hrozbu migrace: Právo na azyl pryč z Ústavy. Právník Kotzian by ale zašel dál

19:19 Jak vyřešit hrozbu migrace: Právo na azyl pryč z Ústavy. Právník Kotzian by ale zašel dál

Vyhodit právo na udělení azylu z našeho ústavního pořádku. Takový návrh padl na nedávné konferenci, …