Nezaměstnanost se prý řítí už i na Prahu. Firmy se chystají propouštět

19.10.2013 7:07

Podle nejnovějších informací Úřadu práce ČR nahlásilo v září letošního roku hromadné propouštění již celkem 30 zaměstnavatelů. Nejvíce z nich sídlí a působí v hlavním městě. Znamená to také to, že v Praze bude též i nejvíc lidí, kterých se tato opatření dotknou – celkem 1003. Objevují se proto obavy, že by to mohlo negativně ovlivnit celkovou situaci na trhu práce v tomto, dosud na práci štědrém, regionu.

Nezaměstnanost se prý řítí už i na Prahu. Firmy se chystají propouštět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

V tuto chvíli je však třeba předeslat, že nejde o zcela masovou záležitost – krok, který avizují různé firmy, se dotkne 1 713 jejich zaměstnanců, což potvrzují i informace krajských poboček Úřadu práce ČR (ÚP ČR).

Přestane platit to, že v Praze je blaze?

Do jaké míry to pocítí pražský trh práce, o kterém je známo, že je na rozdíl od zbytku republiky značně odlišný, se lze jen dohadovat. Zatím - k 30. září 2013 - evidovala krajská pobočka ÚP ČR v Praze celkem 44 508 uchazečů o zaměstnání. To je o 476 více než v srpnu a o 8 677 více než v září loňského roku. To, že i v Praze může začít být problematické pracovní uplatnění najít, by to ale mohlo naznačovat.

Hned po Praze následuje v avizovaných stavech nezaměstnaných a propouštěných lidí Plzeňský kraj. Tam se počítá se 154 propuštěnými pracovníky v rámci hromadných výpovědi. Plzeňsko je na tom tak nejhůř i z okresního hlediska. Podobně na tom bude i Hodonínsko, kde firmy ohlásily propuštění 112 zaměstnanců.

Poměrně neveselé vyhlídky…

Čísla, na která upozorňuje generální ředitelství úřadu práce by sama o sobě nemusela být tak negativní, kdyby se k nim nemusela přičítat další  z období posledních měsíců, které pro trh práce a zaměstnanost dobré nebylo.

„Na jedno volné místo dnes připadá více než třináct uchazečů o práci, zatímco loni to bylo zhruba jedenáct. Za tímto průměrem se ovšem skrývá příznivá situace v Praze a naopak výrazně horší stav v ekonomicky slabých regionech, kde se o jedno místo teoreticky uchází až padesát lidí,“ vysvětlil totiž před časem ParlamentnímListům.cz ekonom ČSOB Petr Dufek. Dodal, že ve srovnání s Evropou, kde se již delší čas pohybuje nezaměstnanost na dramatických 12 procentech, na tom Česko není nijak zle.

Není to sice tak zlé, ale…

„Ve srovnání s Evropou si ČR v nezaměstnanosti nevede zdaleka nejhůře. Česko patří stále mezi země s nejnižší nezaměstnaností a navíc i mezi země, které netrpí extrémní nezaměstnaností mladých lidí do 25 let. Toto tvrzení však asi jako útěcha pro rozšiřující se řady lidí bez práce nezafunguje. Lépe bude na trhu práce snad ale už v příštím roce, kdy by se díky oživení ekonomiky mohla začít vytvářet ve větší míře nová pracovní místa a kdy by se již měla obnovit investiční aktivita firem a snad i veřejného sektoru,“ předpověděl další vývoj Dufek.

Jiný finanční analytik, Vladimír Pikora z Next Finance, poukázal zase na to, že není pod tlakem okolností divu, že nálada mezi voliči houstne. „Nespokojených totiž přibývá. Není již žádným překvapením, že se situace na trhu práce výrazně odlišuje podle regionů. Z mého pohledu úplně nejhorší zprávou je to, že už více než devět měsíců v kuse máme v zemi více než půl milionu nezaměstnaných. Ekonomika se nedaří nastartovat, recese je dlouhá, a tak zaměstnavatelé, než by nabírali nové síly, raději přetěžují své stávající zaměstnance,“ upozornil na další neduh současnosti ekonom Pikora.

V údajích úřadů práce zatím nefigurují lidé z Dolu Paskov

Významně zamíchat kartami k horšímu pak může situace v Moravskoslezském kraji, kde dochází k útlumu průmyslu. Předpokládá se tam, že může dojít k úbytku několika tisíc pracovních míst, černé scénáře dokonce poukazují na to, že kvůli řetězové reakci by na to mohly doplatit i další profese, například z řad služeb. To by znamenalo dokonce násobky předpokládaného počtu nezaměstnaných, které by mohly dosáhnout až desítek tisíc lidí bez práce v regionu, kde je i nyní již o práci nouze.

Co je to hromadné propouštění?

O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí, v podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy. Proto je možné s těmito informacemi již dopředu počítat.

Ve zprávě je podnikatel povinen uvést důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. V neposlední řadě musí informace obsahovat i údaje o odstupném, případně dalších právech takto postižených pracovníků. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď.

Dobrou zprávou je, že jakmile Úřad práce ČR obdrží informaci o hromadném propouštění, je připraven pomoci zaměstnancům ještě v době, než k němu fakticky dojde. V rámci mobilních poradenských středisek, která založí buď přímo v daném podniku, nebo na určeném kontaktním pracovišti příslušné krajské pobočky ÚP ČR, poradí jeho zaměstnanci lidem, jak dále postupovat. Proberou s nimi jejich konkrétní situaci, seznámí je s nabídkou volných pracovních míst a pomohou například také s výběrem vhodné rekvalifikace či jim podají informace o sociálních dávkách a zákonných podmínkách nutných pro jejich přiznání. Úřad práce ČR spolupracuje v tomto ohledu také se zaměstnavateli, kraji a obcemi. Možností, jak nad nezaměstnaností vyhrát, je pak hned několik. Například veřejně prospěšné práce…

Veřejně prospěšné práce

Zatímco vloni v září 2012 umístil Úřad práce ČR v rámci celé republiky 8 823 uchazečů na veřejně prospěšné práce, letos jich bylo ve stejném měsíci 19 080. Díky tomu se nezaměstnaným daří najít nové uplatnění, což potvrzují zkušenosti z Ústeckého, Moravskoslezského, Středočeského a Olomouckého kraje.

Dalším řešením pak může být rekvalifikace…

Poradenství a rekvalifikace

Podle informací mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové poskytnou pak úředníci uchazečům, kteří odcházejí na základě hromadného propouštění, profesní poradenství. A také možnost rekvalifikace.

„Jednoduše řečeno, nasměrují zájemce tak, aby si vybrali takový obor, ve kterém následně najdou uplatnění. Jde o to, aby uchazeč nebo zájemce o zaměstnání, který takovým kurzem úspěšně projde, našel v co nejkratší době novou práci. ÚP ČR mu v tomto ohledu pomůže, ale je nutné zvážit všechna pro a proti v každém konkrétním případě. Tak, aby se vynaložená snaha na obou stranách nakonec neminula účinkem,“ dodává generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Zájem o rekvalifikace je ze strany uchazečů značný. Jen během ledna až srpna letošního roku jimi prošlo 25 692 lidí. Z toho jich 25 116 nějaký kurz v tomto období úspěšně ukončilo. Za osm měsíců poskytl Úřad práce ČR zájemcům o prohloubení vzdělání či změnu profese celkem 194 714 000 Kč. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.

Klienti ÚP ČR nejčastěji volí rekvalifikace zaměřené na základní i speciální počítačové dovednosti, zdravotní a sociální oblast, účetnictví, svářečské kurzy nebo chtějí získat řidičské průkazy (od sk. C), včetně těch profesních. Z celkového počtu lidí, kteří během prvních osmi měsíců letošního roku absolvovali rekvalifikaci, bylo 57 procent žen. Nejčastěji se rozhodují pro změnu profese nebo další prohloubení znalostí lidé mezi 20 – 24 a 35 – 39 lety. Nejpočetněji jsou mezi účastníky kurzů zastoupeni uchazeči s výučním listem, maturitou a základním vzděláním.

Úřad práce ČR může financovat plně nebo částečně tři varianty rekvalifikací – ty, které zajišťuje sám, zvolené rekvalifikace a kurzy u zaměstnavatelů.

Úřad práce však může pomoci i v podpoře vytvoření nových pracovních míst.

Podpora vytváření společensky účelných pracovních míst (SÚPM)

I v této oblasti zaznamenává Úřad práce ČR značný nárůst. V září 2013 získalo díky tomuto nástroji práci 12 106 uchazečů. Je to poměrně značný nárůst, poněvadž ve stejném období loňského roku jich bylo 5 031.

Zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou taková místa vytvořit, mohou dostat od ÚP ČR příspěvek na mzdu jednoho zaměstnance až do výše 15 tisíc Kč, a to po dobu maximálně dvanácti měsíců. Podmínkou je, že firma musí prokázat bezdlužnost a musí se jednat o obtížně umístitelného uchazeče na trhu práce. Pravdou však je, že pokud by ale počet nezaměstnaných vlivem kritické situace v určitém kraji rapidně vzrostl, může Úřad práce ČR zákonem nastavené podmínky po individuálním posouzení zmírnit.

„V takovém případě je Generální ředitelství ÚP ČR připraveno flexibilně zmírnit podmínky tak, aby se co nejvíce propuštěných zaměstnanců vrátilo na trh práce,“ uzavřela Marie Bílková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

4:44 Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

Paprika, která je u nás klidně za stovku, stojí na Balkáně pakatel. Maximálně půldruhého eura. Na tr…