Úspěšný podnikatel rozjel "svět bez peněz". Teď vypráví, jak se projektu daří

04.09.2013 16:26 | Zprávy

UVNITŘ VIDEA Dokážete si představit život a svět bez peněz? Pokládáte to za utopii? Zdá se to tak. Ale pravidelní čtenáři ParlamentníchListů.cz vědí, že snahu o takový svět aktivně podporuje podnikatel a buddhista Libor Malý – původní majitel pracovních českých portálů. Svůj projekt s touto myšlenkou spustil vloni. Jsou již nějaké výsledky?

Úspěšný podnikatel rozjel "svět bez peněz". Teď vypráví, jak se projektu daří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Malý, programátor zabývající se trhem práce

Mezinárodní projekt dostal název Hearth. Je určen životu ve světě, kde nejsou zapotřebí peníze. Měl by totiž fungovat pomocí kombinace darů a výměnného obchodu. Jeho internetová aplikace byla spuštěna možná symbolicky v pátek 21. prosince 2012. „Pokud by snad měl v tento den skončit ten svět starý, tak ať současně vznikne základ toho světa nového,“ vysvětlil zvolený termín ParlamentnímListům.cz Libor Malý. (V roce 2011 prodal za sumu přesahující údajně 900 milionů korun svou prosperující firmu LMC se servery Jobs.cz a Práce.cz finské mediální skupině Alma Media, pozn. red.)

A proč se projekt jmenuje Hearth? „V češtině znamená hearth krb nebo ohniště. Symbolika je v tom, že krb vám dává teplo a nic za to nechce. Potřebuje k tomu ale dřevo, a když ho nedostane, zhasne,“ řekl Malý. A blíže objasnil i to, že rolí internetové aplikace bude, aby se nabídka co nejefektivněji potkala s poptávkou, a transakční náklady tak byly co nejnižší. Aplikace je tedy jistá další forma sociální sítě. Není však anonymní, protože se buduje na systému komunit, v kterých se lidé vzájemně znají.

Pepa a Jana se už zapojili. A nelitují

Se svými zkušenostmi se již před časem pochlubili na serveru YouTube lidé, kteří se do projektu zapojili. ParlamentníListy.cz vybraly příběh Pepy a Jany. Do jaké míry je myšlenka Libora Malého na svět bez peněz pro ně skutečným přínosem, nechává redakce na čtenáři samotném. V každém případě je třeba vzít v potaz, že po několika měsících fungování nelze jednoznačně úspěšnost projektu zhodnotit. Vše chce čas, protože se vše zatím teprve zvolna rozjíždí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…