Brněnská univerzita jde proti ÚOHS. Rektor podal žalobu

01.08.2012 10:21

Masarykova univerzita se pouští do boje s Goliášem. Postavila se proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který ji dal pokutu za postup při výběru zhotovitele projektové dokumentace pro investiční akce v areálu kampusu. Na odvetu nemusel ÚOHS dlouho čekat. Rektor podal žalobu ke Krajskému soudu.

Brněnská univerzita jde proti ÚOHS. Rektor podal žalobu
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil univerzitě pokutu ve výši tři sta tisíc korun. Pokuta byla stanovena za nevhodné podmínky veřejné zakázky z roku 2009 na zhotovitele projektové dokumentace pro stavbu pavilonů v Univerzitním kampusu Bohunice.


Univerzitě je vyčítáno, že porušila zákaz diskriminace například tím, že neomezila rozsah požadované kvalifikace pouze na informace a doklady bezprostředně související s předmětem veřejné zakázky. Podle antimonopolního úřadu mohl tento postup podstatně ovlivnit nejvhodnější nabídky.


Rektor: Stát není schopen zajistit veřejné financování


Vedení univerzity se domnívá, že se ničeho nedopustilo. Rektor Masarykovy univerzity Tomáš Bek vnímá jako křivdu fakt, že si škola musí shánět vlastní finanční prostředky, přitom ji stát neumožňuje vybírat vhodné zhotovitele zakázek: “Stát nás svojí neochotou či neschopností zajistit dostatečné veřejné financování rozvoje univerzit postavil před úkol, abychom získali prostředky na nezbytnou infrastrukturu pro výuku a výzkum z evropských fondů, a nahradili tak nedostatek národních veřejných zdrojů. Z univerzit se tak stali developeři se zodpovědností za stamilionové investice realizované za zbytečně komplikovaných podmínek. Postup ÚOHS nám ale neumožňuje, abychom zodpovědně vybrali firmy, které budou tyto obrovské projekty realizovat. Situace, kdy jsme za snahu o zodpovědný přístup sankcionováni, je neúnosná,“ uvedl v tiskové zprávě pro Parlamentnílisty.cz  rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. 


Bek trvá na tom, že veřejná zakázka nebyla diskriminační: “Podmínky odpovídaly náročnosti, výši plánované investice a našim předchozím zkušenostem s výstavbou univerzitního kampusu. Není vinou univerzity, že se do výběrového řízení nakonec přihlásil jen jeden uchazeč. Na trhu se pohybuje velké množství subjektů, jež splňují námi stanovené podmínky,“ zdůrazňuje rektor.


Míč je teď na straně Krajského soudu v Brně, který rozhodne, zda je univerzita povinna pokutu zaplatit.

 


 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Irena Ševelová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…