Elitní profesor, kterého přestali zvát do německých médií: V Německu je chaos. Nelze integrovat uprchlíky, oni mají Němce za slabochy. Jsou hluční a chtějí byty a auta

08.08.2016 12:10 | Zprávy

V Damašku narozený univerzitní profesor-politolog se specializací na islám a Blízký východ Bassam Tibi žije na Západě více než 54 let. V současnosti je profesorem na univerzitě v Göttingenu a je mimo jiné autorem řady publikací o současném islámu. Tibi je považován za jednoho z myslitelů takzvaného „euroislámu“ a autorem konceptu „dominantní kultury“. Kromě Německa působil také jako akademik ve Spojených státech. Vyznáním je muslim ze sunnitské syrské rodiny.

Elitní profesor, kterého přestali zvát do německých médií: V Německu je chaos. Nelze integrovat uprchlíky, oni mají Němce za slabochy. Jsou hluční a chtějí byty a auta
Foto: bassamtibi.de
Popisek: Bassam Tibi

V rozhovoru pro noviny Basler Zeitung Tibi rozsáhle hovořil (ZDE) o problematice islámu v Evropě, o současné imigrační politice Angely Merkelové a vůbec o vztahu německé společnosti k této otázce. 

Německá společnost má podle profesora Tibiho tendence k polarizaci čili ke dvěma názorovým extrémům. Jedna část společnosti podléhá nyní euforii k cizímu a druhá naopak nepřátelství k cizímu. Nezná zlatý střed. „To neříkám jenom já. Vysledovali to i dva německo-židovští filosofové. Helmuth Plessner napsal, že Němci opakovaně podléhají ‚kouzlu extrémních pohledů na svět‘. Theodor D. Adorno psal o německé nemoci, kterou pojmenoval jako ‚patos absolutního‘.“ 

Tibi také naznačil, že způsob, jakým vzniklo sjednocené Německo, nebyl ve srovnání se zeměmi jako Anglie nebo Francie normální. Důsledkem je, že Němci mají už od 19. století problém s národní identitou. Hitler byl součástí německého problému či „zvláštní cesty“ (Sonderweg), ale rozhodně nebyl podle Bassama Tibiho nějakou náhodou. A „zvláštní cestou“ je podle něj také dnešní uprchlická otázka v Německu. Přijetí 1,5 milionu lidí a odmítání Merkelové stanovit dokonce horní limit je podle jeho názoru opět německá zvláštní cesta, která nedokáže v Německu ustavit „normálnost“. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…