Film o slavném mafiánovi Mrázkovi ovlivní české volby, přejí si autoři

28. 5. 2013 12:42

ROZHOVOR (UVNITŘ FOTOGALERIE) Monika Effenbergerová z U.F.O. Pictures je jednou z producentů právě se rodícího filmu Příběh kmotra. Režíruje ho Petr Nikolaev, který v kinech naposled uspěl velice působivými Lidicemi (2011). Scénář se inspiroval bestsellerem Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek.

Film o slavném mafiánovi Mrázkovi ovlivní české volby, přejí si autoři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiéra filmu je plánovaná na 17. říjen

"Pokud by si lidé po zhlédnutí našeho filmu uvědomili, že není jedno, komu hodí hlas ve volbách, byl by to výsledek, na který bychom byli hrdí," říká mimo jiné v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Effenbergerová.

Proč se zrovna stane hrdinou vznikajícího filmu František Mrázek? Do jaké míry Vás jeho osobnost zaujala (samozřejmě v dobrém i zlém)?
Petr Nikolaev, autor scénáře a režisér, byl fascinován knihou Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek, v níž je František Mrázek ústřední postavou a šedou eminencí rozsáhlých mafiánských machinací a intrik zasahujících i sféru nejvyšší politické reprezentace. Inspirován tímto dílem, vytvořil Petr postupně konečnou verzi scénáře, v níž Vedral (volně inspirovaný Mrázkem) není jediným hrdinou, a už vůbec ne tím kladným. Je to tedy spíš taková sonda do života dravce, kterého touha po kořisti nakonec stála život.

Domníváte se, že člověk tohoto formátu v českém podsvětí byl ihned po smrti Mrázka nahrazen někým jiným, o kom jen současná veřejnost neví?
Domníváme se, že tam, kde se vytvoří vakuum, se automaticky zaplňuje prostor. Lidé s touto životní filozofií tady bohužel nejspíš budou vždycky, byť metody jejich práce se nepochybně mění. Je na naší společnosti, kolik prostoru k fungování dostanou.

Fotogalerie: - Příběh kmotra

 Petr Nikolaev natáčí nový film na motivy bestsell...
 Ve filmu má také roli Vladimír Brabec
Jako poradci filmu působí  členové bývalých police...
Jednu z hlavních rolí obsadil Ondřej Vetchý
Vedral v podání Vetchého má zpodobňovat nechvalně ...
Druhou hlavní roli hraje Lukáš Vaculík

Do jaké míry si připouštíte fakt, že je náš stát i jeho řízení v područí takových či podobných „kmotrů“?
Nevíme, zda je náš stát v područí takových lidí. Nicméně náš film ukazuje, že zájem o ovládnutí a zmocnění se příležitostí pro své osobní zájmy je setrvalý a nikdy by nemohl dosáhnout tak obrovských rozměrů, kdyby nebyl politicky podporován. Pokud by si lidé po shlédnutí našeho filmu uvědomili, že není jedno, komu hodí hlas ve volbách, byl by to výsledek, na který bychom byli hrdí.

Neobáváte se toho, že Češi, znechucení neustálými aférami na politické i veřejné půdě, již nebudou mít chuť na něco podobného jít do kina?
Náš film je, doufáme, o naději. O tom, že "podporovat svého šerifa" se vyplatí. Že policie není celá jen zkorumpovaná, ale jsou v ní i lidé, kteří nechtějí nechat zločin nepotrestaný. Bohužel jim klacky pod nohy často hází jejich vlastní vedení. Hrdina našeho filmu pplk. Cajthaml (Lukáš Vaculík) se v určité chvíli dostane do totální izolace. Jde po něm podsvětí a i jeho vlastní vedení. Toto, bohužel, vychází z reality. Věříme, že nabídneme kvalitní, napínavý a obávám se, že i nadčasový příběh.

Problémem umělců, filmaře nevyjímaje, jsou finance. Z čeho je natáčení tohoto filmu financované? Byly nějaké potíže prostředky na jeho natáčení a výrobu sehnat?
Financování projektu je z mnoha zdrojů. Jedním je Státní fond na podporu kinematografie, dále pak soukromé zdroje. Zafinancování filmu je běh na dlouhou trať a je pravda, že se setkáváme u některých společností s jistými obavami“ ze spojení s kontroverzním tématem. Na druhé straně si o to více vážíme těch, kteří věří, že právě film našeho druhu je potřeba více, než kdy jindy, protože princip, o kterém vyprávíme, je věčný.

Další rozhovory ParlamentníchListů.cz čtěte ZDE

Vím, že „na placu“ budou i poradci z řad bývalých kriminalistů. Dohlížejí třeba i na to, aby film jako umělecké dílo, nebyl nějakými scénami "přitažený za vlasy" a vytržen z reálu? Stává se to totiž, jak víme i zahraničním tvůrcům a právě policisté na to mnohdy upozorňují...
Film je vždy fikcí a dramatickým vyprávěním. Naši poradci jsou zde ale proto, abychom ty základní kontury příběhu odvyprávěli správně. Jedním z našich poradců je i zakladatel spisu Krakatice. Co si víc můžeme přát?

Kdy je naplánováno dotočení filmu a kdy přijde do kin? Koho všeho ve filmu uvidíme?
Dotočení filmu je plánováno na konec června a premiéra 17. října. V hlavních rolích uvidíme Ondřeje Vetchého, Lukáše Vaculíka, Vicu Kerekes, Jana Vondráčka, Kryštofa Hádka, Vladimíra Brabce, Andreje Hryce, Kristýnu Frejovou a další známé tváře.

A co řekl jiný producent filmu David Rauch?

„Příběh kmotra je příběhem člověka, pro kterého nic nebylo problém. Peníze vnímal jako něco, pro co se stačí jen sehnout. V našem filmu budeme sledovat jeho neuvěřitelnou jízdu během třech posledních dekád až do chvíle, kdy se stal pro systém, jež vytvořil, problémem, žádajícím definitivní řešení…“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Alena Hechtová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je lež, paní Slonková. Těsně před volbami jde do akce i Agrofert

12:51 To je lež, paní Slonková. Těsně před volbami jde do akce i Agrofert

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka se ohradil proti pořadu Zvláštní vyšetřování Sabiny Slonkové a Jiříh…