Kam budou od nás létat, na Ukrajinu? V Německu se protestovalo před americkou základnou

05.04.2015 14:31 | Zprávy

REPORTÁŽ Tradiční mírové velikonoční pochody ovládly celé Německo. Hovoří se až o stovce velkých akcí. Jedné z nich, akci proti americké vojenské vrtulníkové základně Katterbach u Ansbachu nedaleko Norimberka, se aktivně zúčastnili také zástupci KSČM z Plzeňska. Početně se mezi nejrůznějšími levicovými organizacemi téměř ztratili, byli však rozhodně vidět i slyšet. ParlamentniListy.cz přinášejí exkluzivní informace od místních aktivistů, proč i v Německu nechtějí americké vojenské základny.

Kam budou od nás létat, na Ukrajinu? V Německu se protestovalo před americkou základnou
Foto: Václav Fiala
Popisek: V Německu se protestovalo proti americké vrtulníkové základně

Při odjezdu z Plzně bylo v autobusu členů KSČM jako do mariáše, ale po cestě zájezdovým autobusem přes Domažlicko jich přibylo na dvacítku, především těch starších. Vezli s sebou několik hesel, ale hlavně rudé prapory s třešničkami a také českou státní vlajku.

"Domažličtí komunisté tu již byli po sedmé a vytvořila se tu prý dobrá spolupráce. Doufáme, tak jako vám se povedlo odstranit nebezpečí, že bude uprostřed Čech radarová základna, tak nám se podaří společně s vaší pomocí, aby Američané odsud odešli,“ uvádí německý doprovod. „Tradici mají velikonoční pochody téměř sedmdesát let. Myšlenka pochodů přišla z Velké Británie a jeden z prvních byl právě v Norimberku. Nechodilo se městem, ale po venkově.“

Americký emigrant v Bavorsku

První společná zastávka s německými kolegy byla manifestace přímo u vojenské vrtulníkové základny Katterbach. Tam bylo přítomno kolem dvou stovek především mladších lidí, příznivců a členů strany Linke, německých komunistů, ale také motorkářů. K přítomným promluvil mimo jiné bývalý europoslanec za KSČM, dnešní zastupitel města Teplice Jaromír Kohlíček, který přijel se svými českými kolegy. Mezi několika vystupujícími byl také bývalý americký voják, který odešel z armády a zůstal v Německu a „přešel na správnou mírovou stranu“, jak kvitovali místní, Chris Caps. I díky jeho informací se prý místní občané lépe zorientovali, co se vlastně na základně děje.

Po necelé hodince za formálního dohledu několika policistů se skupina přesunula do centra Ansbachu, kde v odpoledních hodinách začal mírový mítink a velikonoční pochod.

Protesty napříč spektrem

Tady už bylo přítomno téměř dva tisíce lidí a čeští komunisté si tu možná připadali jako nejstarší generace, protože podstatnou část protestujících tvořili lidé, někteří i se svými rodinami, ve věku kolem 25 až 40 let. Jednotné motto diskutujících byla obava z šíření války a zrušení zdejší základny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…